Při kontrolách pohody zvířat meziročně vzrostlo procento zjištěných závad

Státní veterinární správa (SVS) každý rok uskuteční tisíce kontrol zaměřených na dodržování podmínek welfare u hospodářských i zájmových zvířat. V roce 2019 provedli v této oblasti více než 7500 kontrol. Uvedla to ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS Milada Dubská s tím, že procento zjištěných závad meziročně mírně vzrostlo. V hospodářských chovech zjistili veterinární inspektoři chyby u 21 procent kontrol, zatímco o rok dříve šlo o 18 procent, v zájmových chovech pak objevili prohřešky v 28 procentech kontrol, což byl meziroční nárůst o dva procentní body.

Dubská také uvedla, že v loňském roce bylo v ČR zaznamenáno 134 případů výskytu moru včelího plodu, o 21 více než v roce 2018, přesto šlo druhý nejnižší počet za posledních šest let. Po třech letech byl u nás pod opět prokázán výskyt hniloby včelího plodu, a to na stanovištích včel na Semilsku, kde bylo vyhlášeno celkem 16 ohnisek.

Přibylo také podnětů na možné týrání zvířat, na jejichž základě bylo loni provedeno 3134 kontrol. Za týrání zvířat veterináři pokuty neukládají, dávají věc k prošetření obcím s rozšířenou působností, případně policii. Nejvážnějších případů, které se dostaly k policistům, bylo loni osm, k obcím putovalo 660 podnětů. Nejčastějšími prohřešky byly nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezabezpečení zvířete proti úniku nebo opuštění zvířete.

Pro hladší spolupráci vydala Státní veterinární správa pro obce s rozšířenou působností příručku Jak postupovat v případech týrání zvířat, uvedla Dubská.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down