Opoziční poslanci v ukrajinském parlamentu zablokovali řečnický pult a obsadili křeslo šéfa sněmovny. Pokoušejí se tak parlamentní většině z prezidentovy strany Sluha národa zabránit v projednání kontroverzního návrhu zákona, který počítá se zrušením dosavadního zákazu prodeje zemědělské půdy.
"Část poslanců obsadila místa u předsednického stolu a zástupci frakcí Vlast a Opoziční platforma obklíčili řečnickou tribunu. Vedle nich jsou poslanci z vládní strany Sluha národa, kteří se hodlají postavit pokusům zablokovat práci parlamentu," popsala situaci agentura Interfax-Ukrajina. Po krátké potyčce se šéfce opoziční strany Vlast, bývalé premiérce Juliji Tymošenkové podařilo usednout do křesla předsedy parlamentu.
Před budovou demonstrují odpůrci zákona. Spornou předlohu schválil ukrajinský parlament v prvním čtení loni v listopadu. Zákon poprvé po skoro dvou desetiletích ruší zákaz prodeje zemědělské půdy. Krok podporují zahraniční spojenci Ukrajiny, ale na domácí půdě věc hrozí politickými střety. Podle jednoho průzkumu z loňského listopadu by se případného referenda zúčastnily tři čtvrtiny Ukrajinců – a více než dvě třetiny by hlasovaly pro prodloužení zákazu.
Podle předlohy by zákaz měl být zrušen od 1. října letošního roku. Vláda doufá, že krok by v prvním roce mohl přidat dva až tři procentní body k hrubému domácímu produktu (HDP).
Stoupenci zrušení zákazu tvrdí, že se tím uvolní obrovský investiční potenciál v zemi, která už nyní patří k předním světovým vývozcům obilí. Kritici ale mají obavy, že by to mohlo místním oligarchům umožnit ovládnout celá "léna", anebo že při nákupu pozemků chudé Ukrajince předstihnou cizinci.
Návrh zákona v nynější podobě přitom počítá s tím, že cizinci nebudou moci zemědělskou půdu kupovat až do roku 2024. Předloha také předpokládá stanovení minimální ceny za půdu a omezení plochy, která by se mohla nahromadit v jedněch rukou.
Ukrajina je svou rozlohou 44. největší zemí světa, ale v rozloze orné půdy drží s 32,5 milionu hektarů devátou příčku. Obhospodařuje celkem 43 milionů hektarů zemědělské půdy, oproti 178 milionům hektarů v celé Evropské unii.*