V kampusu České zemědělské univerzity (ČZU) v pražském Suchdole se v letošním zimním semestru otevře Pavilon tropického zemědělství. Budova nabídne zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost a nejmodernější technologie, které jsou současně ohleduplné k životnímu prostředí. Stavba pavilonu začala v roce 2018 s cílem sloučit dosud roztříštěná pracoviště Fakulty tropického zemědělství do jedné budovy. Informovala o tom mluvčí univerzity Jana Kašparová.
Pavilon bude mít systém zachytávání dešťové vody propojený s jímkami a retenční nádrží, zachycená voda bude poté sloužit k zalévání. Budova bude mít předsazenou fasádu s popínavými rostlinami či dva stojany na dobíjení elektromobilů. Fotovoltaické panely zajistí částečnou dodávku elektrické energie, vytápět se bude pomocí tepelných čerpadel.
"Fakulta tropického zemědělství je unikátní pracoviště, jehož historie sahá až do 60. let minulého století. V důsledku zvyšujícího se zájmu o studium tropického zemědělství a problematiky rozvojových zemí máme ambici nabídnout ty nejmodernější prostory jak našim akademikům, tak studentům," uvedl děkan fakulty Jan Banout.
Studenti najdou v novém pavilonu špičkové laboratoře či takzvané herbárium, což je prostor pro praktickou výuku tropické botaniky a depozitář pro botanické vzorky. Součástí pracoviště bude multikulturní centrum, které bude sloužit studentům z různých částí světa, studentům znevýhodněným či se specifickými potřebami. Pavilon univerzita postavila s využitím dotace z evropských fondů, při zahájení stavby počítala s částkou 329 milionů korun.*