Majitelé zrušených kožešinových farem by se mohli dočkat finančního odškodnění. Zpřesněné znění novely zákona na ochranu zvířat proti týrání podpořil sněmovní zemědělský výbor. Podle předkladatelky návrhu Margity Balaštíkové by mohl stát vyplatit 176 milionů korun. Majitelé farem, které skončily podle zákona k loňskému únoru, se zatím kompenzací nedočkali, ačkoliv pro ně stát měl připravených 80 milionů korun.
Ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva Petr Jílek už dříve uvedl, že si žádný z chovatelů nepodal žádost o odškodnění, protože podle současného zákona nedostanou na kompenzacích prakticky žádné peníze. O změnu se právě pokusil sněmovní výbor. Podle novely zákona se počítá s 6900 korunami za chovaného norka a 5400 korunami za chovanou lišku, kompenzaci za ušlý zisk stát poskytovat nebude.
V nyní platném zákoně stojí, že výše příspěvku neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Chovatelé ale dlouhodobě vykazovali prakticky nulový zisk, kompenzace by se tak blížily nule.
K začátku loňského února muselo v ČR podle zákona skončit všech devět kožešinových farem. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý už dříve zdůraznil, že ministerstvo samo zákaz kožešinových farem nepředkládalo, šlo o poslaneckou iniciativu.
Majitel největší kožešinové farmy ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku David Vojtíšek už dříve řekl, že adekvátní kompenzace by měla být zhruba 6000 korun za zvíře. Vojtíšek choval na 15 000 norků, šlo by tak o zhruba 90 milionů korun.*
Za roky týrání zvířat dostanou místo vězení odškodné . to je realita v této zemi vedené bolševiky.