Veterináři na pražském letišti loni odmítli pustit do Česka ze zemí mimo Evropskou unii (EU) 3,5 procenta z 923 zásilek. Kromě mléčných výrobků, krevních produktů, medu nebo krmiv šlo například o prasečí štětiny na kartáče nebo o zásilku hnoje, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Předloni šlo pode něj také o zhruba stejný podíl zadržených zásilek, kterých bylo 793.
Do ČR proudí přes letiště zboží, které podléhá veterinární kontrole, nejčastěji z Ruska, Číny, USA a Malediv. U zvířat jde o Indonésii, Srí Lanku, Thajsko a Vietnam. "Na pohraniční veterinární stanici je každá zásilka předložena k pohraniční veterinární kontrole, při které veterinární inspektor provádí kontrolu dokumentační, identifikační a kontrolu fyzickou. Zároveň v případě potřeby provádí odběry vzorků na laboratorní vyšetření. Pokud zásilka splňuje všechny požadavky pro vstup do EU, je následně z pohraniční veterinární stanice propuštěna," uvedl mluvčí. Veterináři tak kontrolují zboží ze zvířat určené k lidské spotřebě nebo živá zvířata.
Činnost veterinářů na pražském letišti je vzhledem k celkové agendě SVS spíše okrajová. Loni celá SVS vybrala na pokutách rekordních více než 33 milionů Kč, meziročně o zhruba sedm milionů korun více. Sankce vzrostly kvůli hygienickým problémům, zvýšila se také částka za pokuty v případě neregistrovaných podniků. Znovu přibylo podnětů na týrání zvířat i počet zjištěných případů týrání.*