Zemědělci z Plzeňského kraje založili Mlékařské družstvo Západ se sídlem v Oseku na Rokycansku. Zatím je to deset subjektů, které dodávají několik let mléko do velké mlékárny Goldsteig v německém Chamu. Družstvo s ní teď uzavře dlouhodobou smlouvu, bude silnějším partnerem a v Chamu bude za své členy vyjednávat o dodávkách a cenách. Uvedl to předseda představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti Jaroslav Šíma.
Členy družstva, kteří vyprodukují celkem přes 30 milionů litrů mléka ročně, se stali i menší zemědělci. "Budeme rádi, když se k nám připojí další, ale nechceme dělat žádné obří družstvo," uvedl Šíma. S bavorskou mlékárnou bylo založení družstva domluvené. Kromě oseckého podniku jsou zakládajícími členy firmy z Komorna, Žichlic, Zbirohu a Starého Sedliště, zbytek jsou soukromí farmáři i ze Strakonicka. "Chtějí, aby byli silným partnerem v případě, kdyby byla v mléce nějaká krize. Takhle ví, že se jich družstvo zastane," řekl.
Mlékárna Goldsteig, kterou vlastní němečtí zemědělci, zpracovává 2,5 až 2,7 milionu mléka denně, z čehož zhruba jeden milion si sama sváží z ČR. "Trvale se rozšiřuje. Teď dokončili novou linku na dětskou výživu z extra dobrého mléka, stálo je to přes miliardu korun," uvedl Šíma.
Firmy z Plzeňského kraje tam začaly dodávat před 15 lety. Mlékárna podle Šímy platí v termínech a dlouhodobě platí zemědělcům lepší ceny. "Teď zrovna je období, kdy snad historicky poprvé má nižší cenu, než je v Čechách, zhruba od září," uvedl. Mlékárna ji už v lednu trochu zvýšila a slíbila dále přidávat. Za mléko s průměrnými parametry dostanou teď čeští zemědělci 8,60 až 8,70 koruny za litr. Za vyšší obsah tuku a bílkovin jsou příplatky. V Čechách je dnes cena kolem devíti korun, což už chovatelům zajišťuje menší zisk. Podle Šímy se tam družstvo také postupně dostane.*