Evropská unie by měla přestat z veřejných peněz podporovat zemědělskou velkovýrobu, která přispívá ke změnám klimatu či úbytku přírodních druhů. Unijní instituce k tomu dnes vyzvalo na 3600 vědců, kteří požadují důkladnější reformu společné zemědělské politiky (SZP) EU. Její navrhovaná podoba podle nich zanedbává ochranu přírody.
"V této formě by nemělo být (zemědělství) podporováno z veřejných peněz, protože je dlouhodobě neudržitelné a poškozuje veřejné statky," uvedl ve společném prohlášení českých vědců, kterých se k výzvě přidalo na 200, Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a České geologické služby. Vědci v posledních letech přišli s řadou studií, které dokazují negativní vliv zemědělství na životní prostředí. Intenzivní zemědělská velkovýroba podle nich vede ke ztrátě biologické rozmanitosti, změnám podnebí, zhoršování stavu půdy či ke znečišťování vod hnojivy a pesticidy.
EU chce v rámci reformy SZP zastropovat dotace pro velké podniky, což je však podle vědců v současné podobě nedostatečné. Podíl přímých plateb na plochu bude v novém rozpočtu na období let 2021 až 2027 stále tvořit zásadní část zemědělské kapitoly. Řada ekologických požadavků komise je navíc podle vědců v návrhu nové SZP formulována velmi nekonkrétně, což může vést k jejich zanedbatelnému praktickému významu.*