12.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři v Pardubickém kraji zjistili 53 případů týrání zvířat

Veterináři v Pardubickém kraji zjistili vloni při kontrolách 53 případů porušení zákona na ochranu zvířat před týráním. Většinou zvířata trpěla nevhodnými podmínkami chovu, špatnou výživou a napájením, omezováním pohybu a nedodržením minimálních standardů pro ochranu hospodářských zvířat.

Jeden z nejvážnějších případů se stal v únoru v Přestavlkách na Chrudimsku, kde veterináři objevili 32 zanedbaných psů, řekl novinářům ředitel Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josef Boháč. Upozornila je na ně poštovní doručovatelka. Inspektoři našli 28 dospělých psů a čtyři štěňata v různých bednách na zahradě i uvnitř domu, kde chovatel vytvořil soustavu uzavřených beden, ve kterých byla zvířata ve tmě a ve vlastních výkalech. Psi byli nesocializovaní, vzájemně nesnášenliví, agresivní, chovatel je nenechal očkovat proti vzteklině a nenahlásil chov psů s více než pěti fenami. Nešlo ale o množírnu zvířat.
Veterináři navrhli Městskému úřadu v Chrudimi, aby nařídil chov omezit maximálně na pět zvířat stejného pohlaví nebo kastrovaných. Při další kontrole ale zjistili, že se stav nezměnil, naopak se podmínky chovu ještě zhoršily. Všechny psy proto bylo nutné odebrat kvůli opakovanému týrání.
Týrání zvířat inspektoři konstatovali u 30 procent podaných podnětů. U 14 případů nařídili zvířata odebrat a umístit do náhradní péče nebo podali návrh na snížení počtu zvířat či umožnění péče o zvířata jinou osobou.
Veterinární inspektoři se u kontrol často setkávají s agresí chovatelů, nezájmem o zvířata, pohybují se mezi lidmi na okraji společnosti a potýkají se s tlakem veřejnosti na sociálních sítích. Vloni podala krajská veterinární správa dvě trestní oznámení kvůli hrubým pomluvám a urážkám vůči inspektorům. Při rizikových kontrolách asistují policisté.
V roce 2019 Krajská veterinární správa uskutečnila 3495 kontrol, u více než pěti procent inspektoři objevili nedostatky. Počet kontrolních akcí mírně vzrostl díky častější spolupráci s celním úřadem a kontrolám na cestě. Veterináři kontrolují chovy zvířat, výrobu, skladování, přepravu, prodej, dovoz a vývoz potravin živočišného původu, stravovací služby a školní jídelny, jatka i domácí porážky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down