Chmelaři řeší zřejmě největší problém v novodobé historii. Chybějí jim stovky lidí, které potřebují na zapichování drátků k růstu plodiny. V posledních letech byli na jaře na chmelnicích cizinci. Ruční práci nelze nahradit a musí se udělat v následujících čtyřech týdnech. Uvedl to Michal Kovařík ze Svazu pěstitelů chmele. Pomoc pěstitelům by mohli studenti. K zapojení do prácí v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru je vyzval ministr zemědělství Miroslav Toman spolu s rektory.
"Je to problém číslo jedna. Jsou zavřené hranice, lidé nasmlouvaní v zahraničí sem nyní nemohou. Každoročně je to 2000 až 3000 osob," řekl Kovařík. Svaz pěstitelů jedná s ministerstvem zemědělství. "Žádnou relevantní informaci zatím nemáme," uvedl.
Drátkování se provádí na konci března a celý duben podle lokality. "V této době je nutné to navěšet a zapíchat vodící drátky k rostlinám. Když se to neudělá, kytka bude růst a nebude mít, na co se pnout," uvedl Kovařík.
Ze zahraničí přijíždí na jarní práce většina brigádníků. "Pěstitelé měli dohodnuté brigádníky ze Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Bulharska, kdo je nahradí, zatím jasné není," řekl Kovařík.
Ministr zemědělství Miroslav Toman se spolu s rektorem České zemědělské univerzity v Praze Petrem Skleničkou, rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou a rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomášem Machulou obrátili na studenty oborových vysokých škol. "Jsem rád, že jsme se s rektory dohodli. Pro české zemědělce a pro zajištění úrody v letošním roce je to velice důležité. Studenti nám mohou velmi pomoci například při založení úrody zeleniny, při sklizni chřestu, která nás čeká za pár dní, a bezpochyby při takzvaném jarním drátkování na chmelnicích," uvedl Toman.*