Šumavský národní park vypisuje minitendry na práce v lesích za více než 294 milionů korun. Týkají se hlavně likvidace následků únorové vichřice Sabina a následných větrných bouří, které poničily 60 000 krychlových metrů dřeva. Uvedl to mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
"Minitendry vyhlašujeme především na zpracování nahodilých těžeb, ponechávání dříví k zetlení a prořezávky," uvedl náměstek ředitele NP Šumava Jan Kozel. Dodal, že rámcovou dohodu pro lesnické činnosti v letech 2020 až 2022 na území šumavského parku a chráněné krajinné oblasti uzavřelo 74 dodavatelů. Jako minitendr se označuje zkrácený proces zadávacího řízení. V některých případech trvá pouze pár dní.
"Při zpracování nahodilých těžeb budeme v letošním roce ve větší míře požadovat odkorňování dříví, a to jak harvestorovou technologií, speciálními odkorňovacími válci, tak adaptérem na motorovou řetězovou pilu," uvedl Dvořák.
Podle prvních odhadů park předpokládá, že letos vytěží 300 000 krychlových metrů dřeva. V přepočtu to znamená 300 000 stromů. Plán ale může v průběhu roku změnit několik faktorů. "Vše závisí na vývoji počasí, ale i dalších přírodních faktorech. Pokud se naše předpoklady naplní, dosáhne napadení kůrovci v šumavském národním parku úrovně let 2010 a 2011, kdy gradovala početnost populace podkorního hmyzu po orkánu Kyrill," uvedl Kozel.*