Počet porážek zvířat na jatkách se od koronavirové pandemie v ČR změnil pouze o procenta. Řekl to ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Státní veterináři podle něj zatím mají ochranné pomůcky, dojdou ale v příštím týdnu. Nikdo ze zaměstnanců SVS zatím koronavirem neonemocněl.
Podle údajů, které SVS ČTK poskytla, se počet porážek skotu v posledních 14 dnech proti loňskému stejnému úseku snížil o tři procenta a u drůbeže o čtyři procenta. Naopak u prasat se o devět procent zvýšil, od 12. března se jich tak porazilo skoro 85 tisíc. U každé porážky musí být přítomný veterinární lékař.
Veterináři zvládají podle Semeráda odbavovat zásilky na vývoz, změny v dovozu jsou řádově o procenta. "Vůbec se nyní nezaměřujeme na administrativní kontroly," řekl. SVS tak kontroluje hlavně zdravotní nezávadnost. "Neděláme například kontroly na cestách s policií a celníky, protože mají jinou činnost," dodal.
Ochranných pomůcek mají veterináři podle něj dlouhodobě nedostatek, teď jim vydrží přibližně do konce příštího týdne. Po přijetí omezujících pravidel používali pomůcky z vlastních zásob, nyní čekají na dodávky od ostatních státních organizací. V některých maskách se podle Semeráda nedá ve vlhčích provozech pracovat. Některé roušky si dělali jak svépomocí doma, tak se šily na krajských veterinárních stanicích.
Zatím není žádný pracovník SVS v izolaci. V karanténách kvůli styku s pozitivně testovaným člověkem nebo kvůli cestě do Itálie bylo pět lidí. Režim se snaží veterináři udržet tak, aby se nesetkávali všichni, fungují skupiny a věci se řeší pomocí videokonferencí.*