V Německu v těchto dnech začíná sezona chřestu, letos je ale zvláštní. Dopady rychle se šířícího koronaviru se totiž nevyhýbají ani této pochutině, u Němců tak oblíbené. Kvůli epidemii museli pěstitelé zrušit všechny tradiční oslavy začátku sezony a nyní počítají s tím, že se chřestu vypěstuje o poznání méně než obvykle. Navíc nejspíš bude stoupat jeho cena. V rozhovoru to řekl šéf jihoněmeckého sdružení pěstitelů chřestu a jahod Simon Schumacher.
"Je to naprosto výjimečná situace. Nic takového od Černobylu nepamatujeme," připomíná Schumacher jadernou katastrofu z 26. dubna 1986, po které se jaderný spad rozšířil do velké části Evropy, což mělo vážné dopady i na zemědělce.
Jedním z hlavních problémů, kterým němečtí farmáři čelí letos, je nedostatek sezonních pracovníků, kteří na sklizeň nejčastěji přijížděli z Rumunska a Polska. Právě řada Poláků se kvůli koronaviru podle Schumachera rozhodla raději zůstat doma. Rumunským i dalším pracovníkům zase zprvu příjezd zakázala německá vláda. Nakonec mohou pěstitelé speciálně vypravenými letadly a za dodržení přísných hygienických opatření do Německa dopravit 40 000 sezonních pracovníků v dubnu a dalších 40 000 v květnu.
Ani to ale stačit nebude. Podle Schumachera, jehož organizace zastupuje na 600 členů, pěstitelé chřestu a jahod v Německu každoročně potřebují kolem 148 000 sběračů a dalších pomocníků. Na tento počet se však nedostanou ani se zhruba 10 000 Němci, s jejichž několikaměsíční pomocí při fyzicky velmi namáhavé sklizni Schumacher v letošním výjimečném roce počítá.*