Státní podnik Lesy České republiky kvůli vládním nařízením o omezení maloprodejů v době epidemie koronaviru musel zastavit zadávání těžby dřeva lidem takzvanou samovýrobou. Lidé vytěžené dřevo používali hlavně na topení. Státnímu podniku současně pomohli s likvidací souší a stromů, které zničil kůrovec. Uvedla to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Loni samovýrobci ve státních lesích vytěžili 338 tisíc metrů krychlových dřeva, což byl téměř dvojnásobek těžeb předchozích let. Představovalo to přes dvě procenta loňských celkových těžeb podniku ve výši 13,9 milionu metrů krychlových. Letos podnik plánoval, že prostřednictvím samovýroby prodá přes 350 tisíc metrů krychlových dřeva. Věří přitom, že dosavadní jeden a půl měsíce trvající výpadek samovýrob celoroční záměr neovlivní.
Do samovýroby se pouštějí především lidé, kteří chtějí získat palivové dřevo za zajímavé ceny a jsou schopni si ho sami zpracovat. "Jedná se zpravidla o menší objemy dřeva, které by zbytečně vázaly profesionální těžební kapacity," uvedla Jouklová.
Cena dřeva pro samovýrobu se odvíjí od kvality a druhu dřeviny a pohybuje se od 30 korun do 750 korun za metr krychlový. Například cena smrkových souší v nejvyšší kvalitě je 300 Kč/m³, u dubu je cena až 750 Kč/m³. Cena 30 Kč/m³ platí pro větve do průměru sedmi centimetrů. Již vytěžené smrkové palivové dřevo ze skládky je za 400 Kč/m³.
Možnost samovýroby a maloprodeje dřeva lidem podnik významně rozšířil začátkem loňského roku. Objem dřeva, které si samovýrobci mohou koupit a vytěžit, zvýšil z 30 metrů krychlových až na 200 metrů krychlových dřeva.*