Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni provedla přes 45 tisíc kontrol obchodů, restaurací či bister, výroben potravin, ale také celních skladů a internetových obchodů. Uložila pokuty ve výši 156,7 milionu korun. V roce 2018 to bylo 100,59 milionu korun. Vyplývá to ze zprávy o činnosti za rok 2019, o níž SZPI informovala v tiskové zprávě.
Nejvíce kontrol provedli inspektoři v obchodech, bylo jich 25 299, druhé nejčastější byly kontroly na místech společného stravování, tedy v restauracích či bistrech. Inspektoři je loni kontrolovali ve 14 146 případech. Další kontroly uskutečnili ve výrobnách potravin, ve velkoskladech, celních skladech nebo v dopravě. Mimo jiné kontrolovala SZPI také potraviny a potravinové doplňky prodávané na internetu.
"Skoro kuriózním, o to více potenciálně nebezpečným, byl případ dvou doplňků stravy indické společnosti, u nichž laboratorní rozbor prokázal abnormálně vysoký, zdraví či dokonce život ohrožující obsah rtuti. Doplňky stravy a jim podobné potraviny nabízené na internetu jsou předmětem našeho stálého zájmu jak z pohledu jejich bezpečnosti, tak z pohledu falšování," uvedl ve zprávě ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.
Největší množství prohřešků odhalila loni SZPI u potravin dovážených z takzvaných třetích zemí, tedy ze zemí mimo Evropskou unii. Z těchto potravin nevyhověla předpisům České republiky nebo EU celá čtvrtina kontrolovaných šarží potravin, přesněji 25,6 procenta.
U potravin vyrobených v zemích EU nevyhovělo necelých 17 procent kontrolovaných šarží a u potravin vyrobených v Česku pouze 13,7 procenta.*