Šlechtitelé a semenáři pracují pro budoucnost

Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace (ČMŠSA) vyzvala příslušné orgány státní správy, aby tento sektor podporovaly a byly racionálními oponenty v rámci Evropské unie těm snahám, které například velmi výrazně omezují počty účinných látek pro ochranu rostlin. Týká se to i mořidel, bez kterých se kvalitní semenářská produkce a prodej osiva neobejde. Uvedli to za ČMŠSA prezident této organizace Jan Prášil a člen představenstva Jan Nedělník.

Představitelé asociace konstatovali, že zajištění kvalitního certifikovaného osiva a sadby je  základní podmínkou pro založení kvalitních porostů a sadů. „Chceme zdůraznit opravdu strategický význam tohoto odvětví a podpořit všechny kolegy, kteří se semenářstvím zabývají. Aby i nadále zachovali minimálně stávající objemy výroby a velmi vysokou kvalitu své produkce. Nežádáme primárně o bianco šeky ze strany státu,“ prohlásili a poukázali na to, že ČMŠSA je reprezentantem také šlechtitelského sektoru. Šlechtění je v ČR na vysoké úrovni, o čemž svědčí stále nové a kvalitnější odrůdy českého původu. Současné suché období bude klást stále větší důraz na tvorbu nových šlechtitelských materiálů s parametry vyšší tolerance k abiotickým stresům. Klasickému šlechtění by jako doprovodné metody velmi prospěly takzvané nové šlechtitelské postupy, které by umožnily rychlejší a efektivnější změny požadovaných vlastností rostlin. Tyto metody byly před časem Evropským soudním dvorem postaveny na úroveň genetické modifikace. „Myslíme si, že je nejvyšší čas otevřít znovu debatu o legalizaci těchto metod, za předpokladu zachování šlechtitelské výjimky mohou být přínosem v dalším šlechtění rostlin. Tyto metody jsou v jiných částech světa mimo Evropu běžně používány a výsledky jsou již vidět v praxi. Hrozí nám zaostávání evropských a českých šlechtitelských materiálů vůči těm mimoevropským. I toto je nakonec ve svém důsledku otázka soběstačnosti,“ míní s tím, že o tomto fenoménu je třeba znovu se racionálně bavit a i v ČR definovat, co je strategickým odvětvím pro zajištění soběstačnosti v zemědělském sektoru. „Domníváme se, že šlechtění a semenářství tam určitě patří. Vždyť podle studie nezávislé agentury EU HFFA se šlechtění podílí 74 procenty na celkovém růstu produktivity rostlinné produkce a stojí za zvýšením výnosů zemědělských plodin ročně o 1,24 procenta,“ doplnili.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. A já zase vyzývám pěstitele, od zahrádkářů po středně velké zemědělce, aby si osivo zajišťovali vlastní, drželi se pestrosti a prověřené kvality a nespoléhali na velké producenty osiv, odrůd, kultivarů, a tak podobně.
    Extra "šlechtitelé" si někdy myslí, že mohou vše.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down