V České republice je důsledně kontrolována kvalita krmiv

Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) provedli v loňském roce 2028 kontrol krmiv, což také představuje celkem 29 tisíc stanovení sledovaných parametrů, potřebných k hodnocení dodržení kvality krmiv. V ČR převládá vysoká úroveň povědomí krmivářských provozů o požadavcích legislativních předpisů a snaha o jejich dodržování. Hodnocení odebraných krmiv nicméně každoročně odhalí přibližně 10 % nevyhovujících vzorků. Informovala o tom tisková mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

Jak dále uvádí, bezbpečnost potravin je nepochybně v zájmu každého spotřebitele a přispívají k ní i bezpečná a kvalitní   krmiva, která vyžadují důslednou a trvalou pozornost výrobců i státního dozoru.
V České republice kvalitu všech druhů krmiv uváděných na trh průběžně sleduje ÚKZÚZ. Mimo běžné kontroly spolupracují inspektoři s výrobním sektorem v oblasti prevence výskytu závad (například formou modifikací plánu HACCP), kontrolují dodržování platných legislativních požadavků a mj.  ověřují bezpečnost a kvalitu finálních výrobků. Každoročně je sestavován plán krmivářských kontrol, a to s ohledem na potenciální rizika. V hledáčku dozoru jsou jak velcí producenti s rozsáhlým spektrem zpracovávaných aditiv i vyráběných produktů a širokou distribuční sítí odběratelů, tak výrobci krmiv pro vlastní zvířata. ÚKZÚZ zároveň vede Registr krmiv s více než 30 tisíc subjekty, které v ČR krmiva vyrábějí, uvádějí na trh nebo používají.
Inspektoři ÚKZÚZ v roce 2019 vykonali 2028 kontrol. Nejvíce kontrol proběhlo u dodavatelů (602), prvovýrobců (559) a registrovaných (352) a schválených (255) výrobců krmných směsí.
Pro ověření bezpečnosti a jakosti bylo odebráno a v akreditovaných národních referenčních laboratořích ÚKZÚZ analyzováno více než 1 tisíc vzorků krmiv, z tohoto počtu se 62 vzorků týkalo krmiv pro domácí zvířata (pet food).
Krmiva jsou obvykle testována na více parametrů a celková suma laboratorně prověřených ukazatelů, které měly vliv na hodnocení krmiv, překročila 29 tisíc stanovení.
Z celkového počtu provedených kontrol bylo zaznamenáno v prověřovaných provozech celkem 35 závad neodstranitelných v průběhu kontroly. Ve srovnání s rokem 2018 došlo k nárůstu o 16 %. Na základě zjištěných deliktů bylo s odpovědnými osobami vedeno 31 případů správních řízení, souhrnná výše uložených pokut činí 336 tis. Kč.
Provozovatelé nejčastěji nedodrželi deklarované hodnoty doplňkových látek (stopové prvky, vitamíny), méně často pak porušili limity maximálního obsahu nežádoucích látek v krmivu, včetně případů křížové kontaminace krmiv rezidui kokcidiostatik či léčiv, případně překročili maximální obsah doplňkové látky v krmivech, stanovený pro jednotlivé druhy a kategorie zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down