O povinné podíly českých potravin na pultech řetězců se začala zajímat Evropská komise. Novinářům to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. EK podle něj informovala Česko, že návrh je v rozporu s jednotným evropským trhem. Změnu zákona navrhly dvě desítky poslanců, neprošla ale závěrečným sněmovním čtením. Nyní o možných alternativách jedná sněmovní zemědělský výbor.
Návrh, který sněmovnou neprošel, předpokládá, že řetězce by musely nabízet od příštího roku 55 procent českých potravin s ročním nárůstem po pěti procentních bodech až na 85 procent. Podle Doležala řetězce vlastněné zahraničním kapitálem aktivovaly domácí vlády, aby se o problematiku zajímaly. Dodal, že Evropská komise informovala, že návrh je v rozporu s evropskými normami ohledně jednotného trhu.
Aktuálně se na české politické scéně podle něj pracuje na tom, aby se do zákona o zadávání veřejných zakázek dostalo ustanovení, aby veřejné instituce musely část nákupů mít z lokálních surovin. Tak by stoupla spotřeba lokálních produktů. Zároveň se jedná o možných změnách v novele zákona o potravinách. "Je diskuse, kterých potravin by se to mělo týkat," dodal. Podle něj by mohlo jít o výsekové maso, mléčné výrobky, řepný cukr, české ovoce a zeleninu. Mělo by tak podle něj jít o produkty, ve kterých by mohla být ČR soběstačná.
"Chceme, aby něco Poslaneckou sněmovnou prošlo. Nejde ani tak o přesná čísla, ale o signál vůči obchodním řetězcům a ke státní správě," řekl Doležal. Cílem by mělo být, aby se na českých pultech objevovalo více českých potravin.
Zastánci sporné novely argumentují tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin. Odpůrci namítají, že by se podíl českých potravin těžce zjišťoval a že by to vedlo k nedostatku některého zboží v obchodech a ke zdražení jídla.*