Myslivci letos za první pololetí odstřelili meziročně skoro o třetinu více divokých prasat. Podle údajů Státní veterinární správy poslali na vyšetření na parazitického svalovce vzorky z 94 896 kusů divočáků. Za celý loňský rok podle dřívějších veterinárních informací šlo o 229 tisíc kusů, hlavní lovecká sezona, ačkoliv se tato zvěř může lovit celoročně, je na podzim a v zimě. Vyšším odstřelům nejspíš pomohl koronavirus.
"V době celoplošných opatření proti šíření koronaviru byla myslivost jednou z mála činností, kterou bylo možno vykonávat takřka bez omezení. Můžeme proto tedy předpokládat, že se to pozitivně promítlo i v počtech odlovených prasat," sdělil za Českomoravskou mysliveckou jednotu Vlastimil Waic. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého mohla zafungovat i opatření ministerstva zdravotnictví, která lidem omezovala volný pohyb v krajině.
Navíc podle Waice i zástřelné, na které ale bude v dalších letech těžší dosáhnout. Stát jej vyplácí pouze za kusy nad tříletý průměr a v posledních letech počet odlovených prasat s výjimkou roku 2018 roste. Podle Bílého loni stát na zástřelném vyplatil 12,1 milionu korun za 6050 kusů divočáků právě nad tříleté průměry. "Příjem žádostí o příspěvek na lov za hospodářský rok 2019/2020 právě probíhá, a proto údaje nejsou ještě k dispozici. Pro příští období od 1. září se připravuje změnit průměr rozhodný pro vyplacení příspěvku z tříletého na pětiletý," dodal mluvčí. Podzimní novinkou by měl být také státní příspěvek na nákup a zprovoznění chladicích zařízení pro uchování ulovené zvěře.*