Osivo rajčat a paprik se bude muset testovat na vir vrásčitosti

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) otestuje zhruba tisíc vzorků osiv rajčete a papriky kvůli viru hnědé vrásčitosti papriky. Evropská komise totiž zpřísnila opatření proti tomuto viru. Bude se muset otestovat veškeré uskladněné a zatím neotestované osivo rajčete a papriky, pokud by se mělo posílat po Evropské unii. Nově už nebude stačit potvrzení, že osivo pochází z ČR. Uvedla to mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková.

Firmy, které osivo dovezly ze zemí mimo EU, nebudou muset hradit náklady na testy. Platit budou v případě, že si budou vyrábět osivo samy, oznámila Kršková. Při rozšíření virů do plodin může dojít ke ztrátám produkce, pro člověka jsou neškodné. Ústav nyní bude kontrolovat osiva, která jsou ve skladech českých dodavatelů a která do státu dorazila z mimoevropských států. "S ohledem na metodu testování, která je dána tímto nařízením, vyjde testování na několik set tisíc korun," uvedla mluvčí. Letos ústav otestoval na tyto viry 410 vzorků, ve dvou případech potvrdil záchyt. Vir vrásčitosti zjistil ústav v půlkilogramovém osivu papriky dovezené z Tchaj-wanu, následně nařídil zničení zamořené zásilky. "Zásilka byla ovzorkována, otestována s pozitivním výsledkem. Nařízena byla její likvidace spálením. Platí, že veškeré dovážené zásilky osiv rajčat a paprik budou vzorkovány a propuštěny do oběhu až po negativním testu," uvedla v červenci Kršková. Pozitivně testované zásilky budou likvidované nebo vracené do země původu. Ohniska v Evropě se vyskytují ve Francii, Polsku, Španělsku, v Itálii, Německu, Nizozemsku, Velké Británii a v Řecku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down