Zástupci odborných společností, které usilují o lepší ochranu Moravské Amazonie, tedy lužních lesů na soutoku Dyje a Moravy, žádají odvolání náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře. Uvedli to v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi a ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi.
Podle signatářů Mlynář na červnovou výzvu k ochraně lužních lesů reagoval urážlivě a jeho odpověď obsahuje zavádějící tvrzení a flagrantně ignoruje vědecky podložené poznatky, uvedli v tiskové zprávě. Ministerstvo jejich požadavek odmítá, hájí činnost Lesů ČR a považuje ji pro lesy za prospěšnou. Uvedl to dnes v reakci pro média mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Za otevřeným dopisem a aktuální výzvou stojí Česká společnost ornitologická, Česká botanická společnost, Česká limnologická společnost, Česká společnost entomologická, Česká společnost pro ekologii, Česká společnost na ochranu netopýrů, Společnost pro ochranu motýlů a Česká společnost arachnologická, které sdružují stovky členů včetně vědců z univerzit a z Akademie věd ČR.
Odborné společnosti předaly výzvu v červnu Babišovi, protože podle nich je ochrana vzácného přírodního území tristní a Lesy ČR výjimečnost území likvidují komerční těžbou dřeva. Lesy ČR naopak uvedly, že hospodaří v souladu s přírodou.
Společnosti poukázaly na to, že již 30 let se nedaří přírodu soutoku institucionálně chránit, na čemž mají velký podíl Lesy ČR, které návrhy odmítají. Zatím zde nevznikla ani chráněná krajinná oblast, ani systém maloplošných chráněných území. Chráněny jsou pouze dvě procenta území. Například v Praze jsou chráněna přes čtyři procenta území.
Mlynář, který je náměstkem pro lesní hospodářství, ve své odpovědi výzvu společností označil za účelově načasovanou, neobjektivně hodnotící vliv lesnického hospodaření na vývoj a stav lužních lesů a za nepřátelsky emotivní.