Výše finanční podpory pro takzvané zelené zdroje příští rok vzroste, náklady na její financování stoupnou asi o dvě miliardy korun. Situace nejvíce dopadne na průmysl a firmy. Sdělil to Energetický regulační úřad (ERÚ). Oznámil, že vydal příslušné cenové rozhodnutí, na základě kterého tyto zdroje i v roce 2021 dostanou podporu v řádu desítek miliard korun.
Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun.
Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje nárok v příštím roce, není v nařízení stanoveno, záleží na objemu výroby. Ze stejného důvodu zatím není známo, kolik peněz jim bude vyplaceno letos. Vláda nedávno rozhodla, že stát by měl pro příští rok přispět dotací 27 miliard korun, stejně jako v letošním roce. Aktuálně vydané cenové rozhodnutí nicméně podle ERÚ proti letošku předpokládá v dalším roce výrazný růst nákladů.
"Tím hlavním důvodem nárůstu nákladů je pokles cen silové elektřiny na trhu, který musí být kompenzován růstem takzvaného zeleného bonusu. Tento princip definuje zákon a naše výpočty se jím musí řídit. Dále za očekávaným růstem podpor stojí i takzvaná indexace u nepalivových zdrojů, také daná zákonem, dosahující dvou procent ročně - což samo o sobě odpovídá navýšení ve stovkách milionů korun," uvedl dnes předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.*
Já se k tomu přikláním, podle mě má daleko větší smysl ty peníze dát sem do zelených zdrojů, kdy se tak aspoň dostaneme k čisté energii třeba přes startup bezDodavatele, než se po staru nechávat unášet uhelnou vlnou, která už nemá budoucnost. I z ekonomického hlediska ač se to možná nezná začínají být tyhle zelené zdroje daleko výhodnější v mnoha ohledech.