Více než třetina takzvaných vytrvalých bylin v mírném pásmu užívá strategii pro svižný jarní start. Byliny si v pupenu na přezimovacím orgánu připraví květenství, které s příchodem jara rychle rozvinou, aby nalákaly první opylovače. Strategii volí převážně rostliny s velkými genomy, zjistili vědci z Botanického ústavu (BÚ) Akademie věd ČR. Toto chování bylo více popsáno jen u rostlin v náročnějších podmínkách. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě. Studii o výzkumu publikoval prestižní časopis New Phytologist.
Vědci u 330 druhů bylin mírného pásma zkoumali, zda se v přezimujících pupenech tvoří listy, květy či květenství. Zjistili, že až 34 procent rostlin mělo již založené květy, u některých se plně vyvinuly. Strategie jim podle odborníků umožňuje na jaře kvést jako první a mít jarní opylovače jen pro sebe. Rychlost růstu jim často pomáhá i na místech, kde je sezóna vhodná k růstu velmi krátká. Třeba v podrostu opadavých listnatých lesů či ve vysoké nadmořské výšce.
"Schopnost rostlin připravit se na novou vegetační sezónu předvytvořením (preformací) květů v pupenech je poměrně dlouhou dobu známa u rostlin s krátkou vegetační sezónou, např. u druhů tundry a vysokohorských oblastí. V našich podmínkách však byla popsána jen u několika málo jarních cibulovin," popsala Renáta Schnablová z Oddělení populační ekologie BÚ. "Naše práce tak představuje první rozsáhlou studii pokrývající široké spektrum ekologicky a fylogeneticky odlišných bylin," dodala.*