Zemědělští odboráři se zatím nedohodli se zaměstnavateli na růstu mezd v příštím roce. Po pátečním jednání to řekl předseda největšího zaměstnavatelského Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podnikatelé navrhují navýšení nejnižšího mzdového tarifu o čtyři procenta a dalších dvou tarifů o 3,5 procenta, na což odbory nepřistoupily. Odborářský předák Bohumír Dufe již dříve řekl, že chce zvýšení zaměstnaneckých tarifů v příštím roce o šest procent.
Podle Pýchy zaměstnavatelé počítají s tím, že zákonodárci zruší superhrubou mzdu, zaměstnancům by tak automaticky vzrostly čisté platy o několik procent. Pýcha doufá, že se smlouvu podaří uzavřít do konce roku. O šest procent vzrostly v průměru tarify i v letošním roce. Zaměstnavatelé již dříve uvedli, že zvyšování mezd v tomto nejistém období považují za hazard, protože by to mohlo vést k propouštění. Snížení počtu zaměstnanců by pak vedlo k zemědělskému kolapsu, uvedl. Rušení superhrubé mzdy a snižování daňové zátěže zatím není jisté, změny schválené Poslaneckou sněmovnou chce vláda předělávat, Senát o nich bude teprve jednat.
Počet pracovníků v zemědělství loni klesl o 1,2 procenta na 99 tisíc, ačkoli se předloni zdálo, že se počet pracovníků stabilizoval. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé jsou na vině i nižší mzdy, mladší ročníky hledají jinou práci než jejich dědové. Průměrný plat v zemědělství se loni podle meziročně zvýšil o zhruba 1800 Kč na 27.200 Kč.*