Zemědělci a potravináři si v první výzvě programu Agricovid zažádali o 73,4 milionu korun. Uvedl to mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo mělo připraveno až tři miliardy korun. Šlo ale pouze o finanční rámec, resortu je proplatí ministerstvo financí až právě na základě reálných žádostí. Ministerstvo také už připravuje druhou výzvu tohoto programu, který má kompenzovat ztráty ze sektoru u firem, kterým tržby meziročně propadly alespoň o čtvrtinu.
V programu ministerstvo obdrželo 191 žádostí. "Nejčastěji šlo o malé firmy, které dodávají většinu své produkce přímo do segmentu gastronomie a nedokázaly tak nahradit propad prodejem přes maloobchodní síť. Konkrétně šlo zejména o pekárny, výrobce piva a vína a prvovýrobce a zpracovatele brambor," dodal Bílý.
Další kolo Agricovidu odsouhlasila vláda na začátku února. Ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci po jednání vlády upozornila, že další kolo programu bude vedle zemědělských a potravinářských podniků nově zaměřeno i na trhy tržnice.
Nárok na kompenzace by měli v prvním kole potravináři a zemědělci, kterým během koronavirové krize meziročně klesly tržby minimálně o čtvrtinu. Maximální sazba z programu bude podle ministerstva zemědělství 200 000 Kč na podnik a až 20 000 Kč na jednoho zaměstnance. Nová výzva se bude muset znovu notifikovat u Evropské komise. Ministerstvo nyní počítá s tím, že zemědělci a potravináři budou podávat žádosti od 15. března. Rozhodné období pro posuzování žádosti bude mezi loňským prvním prosincem a koncem letošního února. Podmínky budou prakticky stejné jako v první výzvě, mění se rozhodné období a maximální výše dotace.*