Veterináři ve Zlínském kraji loni preventivně vyšetřili na africký mor prasat 151 uhynulých prasat domácích v chovech. U žádného z nich se nákaza neprokázala, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. O rok dříve takto veterináři v kraji vyšetřili 379 prasat domácích, ani tehdy nebyl u žádného z nich zjištěn africký mor. Česká republika je od března 2019 oficiálně považována za zemi bez této nákazy, v Evropě se s ní však potýká řada zemí.
Kontroly chovů prasat se podle Mahdalíka týkají především biologické bezpečnosti. "Chovy musí být tak zabezpečené, aby se tam volně žijící zvěř nedostala a nebyl tam kontakt, který by mohl přenést tuto nákazu, případně jiné nákazy," uvedl ředitel.
Vzhledem k výskytu afrického moru v okolních zemích měli tuzemští chovatelé prasat do konce loňského roku povinnost zabezpečit oplocení svých chovů. V případě takzvaných ekologických chovatelů, kteří chovají prasata venku mimo stáj, dokonce s dvojitým oplocením. Loni v prosinci zkontrolovali veterináři všechny čtyři evidované ekologické chovy v kraji. Ve dvou z nich nyní prasata vůbec nejsou, další dva podle nich splnily požadavky zpřísněné legislativy, což je podle Mahdalíka výborné zjištění. "V jiných krajích se kolegové při kontrolách setkali s mnoha problémovými ekologickými chovy prasat," řekl Mahdalík.
Pracovníci krajské veterinární správy loni pokračovali také v monitoringu afrického moru prasat u uhynulých divočáků. Vyšetřili jich 45, ve všech případech s negativním výsledkem.
Africký mor se v ČR poprvé objevil v červnu 2017 u Zlína. Mimo území Zlínska se nerozšířil. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila. Předloni v březnu Evropská komise informovala, že je ČR oficiálně považována za stát bez nákazy.*