Třicet stromků, které v budoucnu vytvoří mandloňové arboretum, dnes sázeli zaměstnanci Mandlárny v Hustopečích na Břeclavsku. Její majitelka Kateřina Kopová o zřízení arboreta přemýšlela už několik let, řekla.
"Po celou dobu, co se zabývám produkty z mandlí a pořádám různé degustace, mě překvapuje, kolik lidí vůbec netuší, jak plod mandloně vypadá. Mě samotnou překvapilo, kolik odrůd existuje. Realizace nějakou dobu trvala, museli jsme koupit pozemek na Starém vrchu u rozhledny a připravit jej na výsadbu," poznamenala podnikatelka.
Přiznala, že ze zakládání arboreta v době pandemie s mnoha omezeními měla obavy, nakonec se ale podařilo získat celkem 14 odrůd, od každé z nich vysadí lidé z Mandlárny tři stromky. "Sehnat odrůdy se podařilo pomocí různých zásilkových služeb. Teď sázíme 30 stromků, dalších pět je na cestě. A na podzim budeme sázet další dvě okrasné odrůdy. Celkem by jich zatím mělo být 14, doufáme ale, že se nám podaří jejich počet v dalších letech rozšířit alespoň na 30," doplnila Kopová.
Arboretum je včleněné do mandloňových sadů a nebude od nich nijak oddělené. Doplnit by jej měla i informační zastávka na mandloňové stezce a popisky u jednotlivých stromků. První plody by nově vysazené stromky mohly přinést za tři roky.
Hustopeče byly v minulosti svými mandloňovými sady vyhlášené, nacházely uplatnění při výrobě cukrovinek v čokoládovnách Zora Olomouc. Pěstování se ale přestalo počátkem 90. let kvůli levnějšímu dovozu vyplácet, a tak sady začaly pustnout, část zanikla. Sady postupně získalo město, které je omlazuje, místy rozšiřuje a postupně mění v turistickou atrakci. Nad Hustopečemi vznikla rozhledna, sady protíná mandloňová stezka s několika odpočinkovými místy.*