Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně nepatrně vzrostl. Zatímco v roce 2019 evidovali krajští veterináři 13 případů, loni jich bylo 14. Polovina ohnisek byla na Zlínsku, polovina na Uherskohradišťsku. Naopak zcela bez nákazy zůstaly Kroměřížsko a Vsetínsko, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. Ještě v roce 2014 bylo v kraji 160 ohnisek.
Opětovnému rozšíření nákazy podle Mahdalíka brání především pečlivá vyšetření včelstev a důsledné dodržování opatření, která vstupují v platnost ve chvíli, kdy se onemocnění ve včelstvu objeví. "To znamená likvidace celého včelstva včetně všeho zařízení. A samozřejmě potom je tam taky záležitost osvěty mezi včelaři, kteří si myslím, že už jsou natolik zkušení a natolik erudovaní, že se v tom vyznají taky," řekl ředitel.
Od roku 2014, kdy bylo ve Zlínském kraji 160 ohnisek, počet případů moru včelího plodu postupně klesal. Drobný nárůst počtu případů zaznamenali veterináři až loni. Už předloni byl zcela bez nákazy okres Kroměříž, od loňska také okres Vsetín. "Nákazová situace se v rámci kraje stabilizovala a nákaza již má na chovy včel minimální dopad," uvedl Mahdalík.
Mor včelího plodu se přenáší ze včelstva na včelstvo. Pakliže se nákaza v chovu objeví, je z hlediska legislativy nezbytné napadené včelstvo zlikvidovat, obvykle spálením. Léčba včel antibiotiky je v tuzemsku zakázána.*