V sadech u Buchlovic na Uherskohradišťsku hořely dnes v noci a ráno ohně. Pěstitelé se jejich prostřednictvím snaží ochránit kvetoucí meruňky před mrazem. Zdali se díky zvyšování teploty mezi ovocnými stromy podaří zachránit letošní úrodu, bude jasné až později, řekl Karel Čadek, ředitel společnosti Lukrom plus, která sady vlastní.
Meruňky rostou v sadech podniku v Buchlovicích zhruba na jednom hektaru. Jde o 600 stromů raných odrůd Pinkcot a Goldrich, které v uplynulých dnech částečně začaly kvést. Kvůli poklesu nočních teplot pod nulu mezi nimi sadaři rozdělávali ohně už v noci na středu. Pokračovat v tom chtějí také v noci na pátek, kdy má znovu mrznout. "Už jsme to tak dělali loni, kdy jsme úrodu stejně nezachránili, protože mrzlo čtyři dny v kuse. Letos to vypadá, že už by takový mráz být nemusel," uvedl Čadek.
K ohřívání vzduchu využívají sadaři bečky naplněné dřevem, které následně zapálí. Mezi meruňkami jich mají šachovnicově rozmístěno 30. "Díky ohni se teplota kolem beček zvedne o pár stupňů. Kdyby bylo minus deset, tak je to zbytečné. Pokud ale jsou ty tři čtyři stupně pod nulou, může to pomoci," řekl Čadek.
Se zatápěním začínají pracovníci sadů ve chvíli, kdy teplota klesne k nule. Obvykle to v těchto dnech bývá kolem půlnocí, ohně pak postupně hoří zhruba osm hodin. Podle Čadka je na meruňkách, které zatím z ovocných stromů v sadech vykvetly jako jediné, otevřených zhruba 30 procent květů. "Zavřené květy bychom uchránit mohli, u otevřených je to otázka. Kdybychom zachránili 70 procent květů, tak by pořád mohla být plná úroda," doplnil Čadek.*