Slovensko od června skončí s lovem vlka, tamní ministerstvo životního prostředí ho zařadilo mezi chráněná zvířata. Úřad to oznámil u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek. Kvůli odstřelu vlků byli v zemi dlouhodobě ve sporu ekologové a myslivci, ale také ministerstva životního prostředí a zemědělství. Zařazení vlka obecného mezi chráněná zvířata znamená, že usmrcení této psovité šelmy se stane trestným činem.
"Důsledek současného stavu, který umožňoval lov, bylo narušování struktury a chování smeček. Smečky, kterým myslivci odstřelili vůdce, začaly dávat přednost lovu ovcí a podobných hospodářských zvířat jako jednodušeji dostupné potravy," řekl slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj.
Zařazení vlka obecného mezi chráněná zvířata na Slovensku naposledy oddálily rozdílné postoje ministerstev životního prostředí a zemědělství, v jejichž čele stojí ministři za nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Ministerstvo zemědělství umožnilo během lovecké sezony 2020/2021 zastřelit 50 vlků. Zdůvodnilo to rozšiřováním populace této šelmy, která podle něj čítá více než 700 jedinců, a také ochranou chovů ovcí v horských oblastech. Následně ministerstvo životního prostředí navrhlo zařadit vlka mezi chráněné živočichy v příslušné ministerské vyhlášce, kterou Budaj nyní podepsal.
V minulosti na Slovensku zase vyvolalo spory mezi samosprávou a ministerstvem životního prostředí téma odstřelu medvědů, kteří se pohybovali v obydlených lokalitách v podhůří například Vysokých Tater. Lesníci dlouhodobě tvrdí, že tato šelma je v zemi přemnožená. Vzhledem k tomu, že medvěd patří mezi chráněná zvířata, výjimku k jeho odstřelu uděluje ministerstvo životního prostředí.*