Pražský Staropramen patří dlouhodobě k nejznámějším a nejprodávanějším českým pivním značkám. Společnost Pivovary Staropramen, která vaří také piva Braník a Ostravar, je druhou největší pivovarnickou skupinou v zemi. Firma je nyní součástí pivovarské skupiny Molson Coors sídlící v Chicagu v USA. První várka piva byla v dnešním pivovaru Staropramen uvařena 1. května 1871, tedy před 150 lety.
Pražské předměstí Smíchov bylo v druhé polovině 19. století rychle rostoucí průmyslovou čtvrtí, což mimo jiné zajišťovalo i dobrý odbyt piva. A tak není divu, že dva místní průmyslníci, Jan Kohout a Vilém Pick, přišli s myšlenkou postavit průmyslový pivovar právě zde. V roce 1869 byla založena firma Akcionářský pivovar a sladovna, která krátce poté začala s výstavbou velkorysého pivovaru dle projektu technika Gustava Nobacka.
Po zahájení prodeje nového piva v červenci 1871 se mohli zakladatelé radovat. Jejich pivo šlo dobře na odbyt, v dělnické čtvrti hrálo určitě roli i to, že pocházelo z ryze českého pivovaru. Ten zažil nebývalý růst – začínal s plánovaným výstavem 22 500 hl, v roce 1889 již uvařil více než 100 000 hl piva. Propagaci piva pomohla i návštěva císaře Františka Josefa I. v roce 1880, který pivo pochválil a dokonce se česky podepsal do pamětní knihy.
Po úspěšném rozjezdu pivovar přikoupil pozemky na další rozvoj a také, především kvůli zostřující se konkurenci, zaregistroval několik ochranných známek. Z řady názvů jako například Pračep nebo Starozdroj se nakonec ujal Staropramen, který byl poprvé registrován v roce 1911.*