Zemědělští i potravinářští zaměstnavatelé odmítají povinný pátý týden dovolené. Mnozí z nich je mají jako benefity, sdělili zástupci agrární a potravinářské komory. Podniky také nesouhlasí s tzv. indexací minimální mzdy, která by se odvozovala z průměrné mzdy. Zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a zavedení nejméně pětitýdenní dovolené navrhuje ČSSD, vláda však k tomu v dubnu zaujala negativní stanovisko.
Potravinářská komora ČR uskutečnila v minulém týdnu na tato témata mezi svými členy průzkum, ve kterém odpovídali zástupci 74 firem všech velikostí. "Více než 80 procent aktivních zaměstnavatelů v potravinářských provozech odmítlo návrhy na zkrácení pracovní doby, indexaci minimální mzdy podle mzdy průměrné a povinný pátý týden dovolené. V současné ekonomické situaci není možné dále neúměrně navyšovat náklady firem, naopak je třeba více investovat finanční prostředky po tak dlouhé době uzávěry ekonomiky," uvedla komora. Podle 30 procent zaměstnavatelů by se provozní náklady zvýšily o deset až 15 procent, u 45 procent firem by šlo o zhruba desetinové navýšení.
Pátý týden dovolené by neměl být povinný ani podle Agrární komory ČR. "Řada podnikatelů v zemědělství už nyní nabízí svým zaměstnavatelům běžně pět týdnů dovolené s tím, že pátý týden uplatňuje jako benefit a uplatňuje jej zpravidla v době vegetačního klidu. To znamená v té části roku, kdy jsou práce v rostlinné výrobě v útlumu," uvedl pro prezident komory Jan Doležal.*