Vliv hormonů brasinosteroidů na růst kořenů rostlin objasnil belgicko-český tým biologů. Výsledky výzkumu dopadu hladiny těchto hormonů na dělení a růst buněk přispějí k lepšímu pochopení kořenového systému. V budoucnu mohou pomoci například při zvyšování odolnosti plodin. Akademie věd ČR (AV) o výzkumu informovala v tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Nature Plants.
Rostlinné hormony jsou zásadní pro správný růst a vývoj rostlin. Využívají se také při množení a pěstování zemědělských plodin či okrasných květin. A právě skupina rostlinných hormonů, zvaná brasinosteroidy, velmi ovlivňuje například růst kořenů.
"Brasinosteroidy působí komplexně na růst a vývoj rostlin. Cílem tohoto projektu bylo objasnit jejich roli v růstu kořene. My jsme se podíleli jak na biologických experimentech v belgickém Gentu, kde byla na dlouhodobé stáži naše doktorská studentka Petra Jiroutová, tak poté na kvantifikaci brasinosteroidů v jednotlivých částech kořene," řekla za olomouckou část týmu Jana Oklešťková. Tým detailně zkoumal působení brasinosteroidů na kořeny pokusné rostliny huseníčku rolního.
Na špičce kořene je meristém – oblast, v níž se buňky intenzivně množí dělením. Za meristémem se nachází prodlužovací zóna, kde se buňky už nedělí, ale výrazně rostou do délky. Brasinosteroidy kontrolují oba procesy. Molekuly těchto hormonů spouští v buňkách kaskádu pochodů, která vede k utlumení či zesílení aktivity tisíců genů. V kořeni pak nejsilněji reagují na tyto hormony buňky z prodlužovací zóny. Dosud však podle vědců nebylo jasné, proč tomu tak je. Možností byla buď vyšší hladina brasinosteroidů v této části kořene nebo mimořádná citlivost buněk na rostlinný hormon. Na hledání odpovědi se skupina zaměřila.*