Zemědělský svaz: Instituce EU selhaly

Zemědělským organizacím se nelíbí, že se evropské instituce neshodly na svém květnovém zasedání mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Radou EU na znění pravidel nové zemědělské politiky. Přitom by měla ČR do konce léta předložit Evropské komisi na konzultace národní strategický plán, podle kterého se bude české zemědělství následujících pět let řídit, řekl na tiskové konferenci předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Nespokojenost vyjádřila také Agrární komora ČR a její slovenská obdoba. Další jednání by mohlo být podle Pýchových informací ještě v červnu před nástupem slovinského předsednictví.
O reformě evropského zemědělství se hovoří již roky, EU nezvládla začít nové období od roku 2021, jak bylo původně plánováno. Nakonec se prosadil dvouletý odklad, který se ale už nyní podle zemědělských organizací skoro nedaří termínově dodržet. "Jsme velmi znepokojeni, zklamáni a naštváni tím, že přestože nám bylo dlouhodobě slibováno, že ten trialog (jednání evropských orgánů), který byl naplánován na konec minulého týdne, rozhodne, jak bude vypadat budoucí zemědělská politika, tak k dohodě nedošlo. Je to velké rozčarování – už jsme opravdu za časovým prahem, kdy jsme měli ten budoucí vzhled evropské zemědělské politiky znát," řekl Pýcha.
V tom ho podpořil také prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. "O pravidlech příští zemědělské politiky se diskutuje více než čtyři roky. Zemědělci se oprávněně ptají, odkdy se začne hrát podle nových pravidel. Evropská komise a Evropský parlament přicházejí s nesplnitelnými požadavky a přitom samy nenesou odpovědnost za implementaci přísných pravidel, která budou znamenat navýšení byrokratické zátěže, snížení produkce a zdražení potravin pro obyvatele," uvedl.
Za příklad pak dává plánovanou povinnost nechat až deset procent obdělávané půdy úhorem. "Pokud mají evropští zemědělci až deset procent obdělávané výměry vyjmout z produkce, omezovat použití přípravků na ochranu rostlin stejně jako minerálních hnojiv, zatímco se sem bude dále dovážet ze zemí, kde podobná omezení neexistují, nečeká je v příštích letech lehká úloha," doplnil.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down