Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) od začátku roku pojistila agrární exportní aktivity za 587 milionů korun. To je zatím méně než za loňské koronavirové období, kdy šlo o 690 milionů Kč, ale více než před epidemií, kdy v roce 2019 pojistila vývoz techniky a agrárních produktů za 510 milionů korun. Sdělila to dnes na agrosalonu Země živitelka zástupci EGAP.
"Českým výrobcům zemědělské techniky se daří do zahraničí prodávat nejen traktory, ale především kultivátory, tedy zemědělskou techniku, která se za traktory připojuje. Je zde řada skvělých firem, které i v 'době covidové' drží krok se světovou špičkou a zakázky ze zahraničí jim dokonce přibývají," uvedl předseda představenstva Jan Procházka.
Letos EGAP podpořil agrární export do 16 zemí, nejvzdálenější byl Nový Zéland. Polovina podpořeného exportu putuje do Ruska a na Ukrajinu. "V Rusku mají zájem především o naši širokozáběrovou techniku, která je vhodná pro tamní podmínky velkých lánů polí. V tom patříme skutečně k nejlepším na světě," dodal za podpořenou společnost Bednar FMT Ladislav Bednář.
Podle dřívějšího vyjádření Procházky pojistila EGAP za první pololetí letošního roku český vývoz do 40 zemí. Největší růst EGAP sleduje u Asie.
Schodek agrárního zahraničního obchodu se za letošní první pololetí meziročně snížil zhruba o desetinu na 18 miliard Kč. Vývoz zemědělského zboží vzrostl o 5,26 procenta na 110,3 miliardy Kč, dovoz také rostl, ale pomaleji - o 2,8 procenta na 128,3 miliardy Kč, sdělil již dříve Zemědělský svaz ČR.*