Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) chce více mluvit do přípravy vodárenské a vodohospodářské legislativy. Podle jejich představitelů záleží na tom, aby legislativa byl kvalitní a neměnila se každý rok. Stalo se proto i členem Hospodářské komory ČR. Uvedl to minulý týden při příležitosti podpisu memoranda s Asociací pro vodu ČR předseda představenstva sdružení František Barák.
Asociace by měla sdružení dodávat spíše akademické informace a snažit se o osvětu, dohromady se pak chtějí snažit o osvětu ve školství, aby se oživil zájem o obor.
Barák připomněl, že SOVAK s asociací spolupracuje již řadu let. „Zatímco my řešíme především provoz, naši kolegové z Asociace pro vodu pomáhají provozní problémy řešit z pozice akademické,“ poznamenal. Předseda výboru asociace David Stránský uvedl, že pro něj je důležité, aby se nové poznatky v oboru dostávaly do praxe. Podle něj důležití je i spolupráce v oblasti středního školství, protože dlouhodobě chybí kvalifikovaní pracovníci.
Ředitel SOVAK Oldřich Vlasák poznamenal, že letos byl poprvé otevřen středoškolský kurz zakončený maturitou v oblasti vodárenství. Další otázkou je výměna informací, kde díky tomu jsme schopni být kvalitním partnerem veřejné správy. Byli bychom rádi, aby veškerá legislativa ve fázi příprav byla s námi prodiskutována,“ podotkl.
Společenství označuje některé normy státní správy za vytvořené od stolu bez znalosti praxe.
„Do nynějška jsme reagovali, až když jsme se k materiálům dostali,“ řekl Barák. Do budoucna by chtěl, aby se i skrze komoru na jejich připomínky hledělo více a dříve, než bude legislativa připravená.
V minulosti se sdružení například střetlo s ministerstvem životního prostředí při přípravě dotačního programu Dešťovka, ale také kvůli zpřísňování požadavků na odstraňování dusíku a fosforu z odpadních vod. Právě využitelnost fosforu v zemědělství díky odpadním kalům bude do budoucna pro sdružení důležitým tématem. Musí se podle něj připravit programy na vysoušení a tepelný rozklad kalů, aby se daly dále využívat v zemědělství. Evropská komise zvažuje úplný zákaz využívání samotných čistírenských kalů na hnojení zemědělské půdy.