24.07.2019 | 09:07
Autor:
Kategorie:

Počet syslů se díky záchrannému programu zdvojnásobil

Díky záchrannému programu se podařilo počet syslů v České republice zdvojnásobit, přesto se odhaduje jejich počet na 6500 jedinců, uvedli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR při setkání se členy vlády, kteří navštívili Ústecký kraj. Právě tato agentura před více než deseti lety připravuje a koordinuje záchranný program pro sysla. Letos bude v Českém středohoří u vrchu Raná vypuštěno na 80 syslů, původem jsou z českých zoologických zahrad i z chovů v Německu. Několik syslů u obce Raná na Lounsku vypustili také premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Pro vypouštění syslů vybíráme taková místa, kde tato zvířata dříve žila a kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že se tu postupně rozmnoží a propojí se s rozsáhlou syslí kolonií na nedaleké Rané. Pro přežití syslů v naší přírodě je klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. To znamená vhodným způsobem hospodařit, především pravidelně kosit trávu či spásat,“ uvedla Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s tím, že věří, že se tu postupně rozmnoží a propojí se s rozsáhlou syslí kolonií na nedaleké Rané. Ministr připomněl, že příklad sysla názorně ilustruje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. „V padesátých letech byl označován za škůdce. Kvůli změnám v zemědělském hospodaření ale z naší krajiny téměř vymizel. Syslové doplatili na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků,“ řekl. Nyní je sysel kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních několika desítkách izolovaných lokalit. Podle Brabce již nehrozí to, aby se vrátili do původních počtů milionů kusů, kdy byl považován za škůdce, především polního. Nemají k tomu ani podmínky. „Dnes, když se podíváte, v jakých omezených koloniích žijí, tak tu ve finále v republice bude zhruba deset tisíc až 12 tisíc syslů,“ míní Brabec. Mnohé druhy zvířat i rostlin byly v naší krajině běžné, ale člověk je svým chováním z přírody vypudil.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down