Žádosti o dotace za pět milionů korun, kvůli jejichž nevrácení čelí Agrofert žalobě Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), podávaly příslušné firmy ještě v době, kdy nebyly součástí Agrofertu. Měly tak statut malého a středního podniku, uvedla dnes společnost na svém webu. Agrofert žalobu uvítal jako možnost prokázat, že postupoval v souladu se zákonem. Věří, že soudní rozhodnutí pomůže sjednotit přístup PGRLF k poskytování dotací.
Server iROZHLAS.cz ve středu napsal, že podle PGRLF čtyři firmy Agrofertu, jehož tržby činily předloni zhruba 161 miliard korun, čerpaly neoprávněně dotace určené pro menší a střední podniky. Firmy Agrofertu dotace na pojištění hospodářských plodin a zvířat za pět milionů korun vrátit odmítly, takže PGRLF sáhl k žalobě. ,,Bylo přikročeno k soudnímu řešení," řekla iROZHLAS.cz mluvčí fondu Barbora Šenfeldová.
Skutečným vlastníkem Agrofertu je podle státní Evidence skutečných majitelů poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš, ačkoli kvůli zákonu o střetu zájmů vložil v roce 2017 své akcie do svěřenských fondů. Sporné dotace od PGRLF získaly firmy ZEMOS, AGS AGRO České Budějovice, ZS Vilémov a SPV Pelhřimov z Agrofertu v letech 2010 až 2013, ještě před Babišovým vstupem do vlády.
Společnosti podávaly žádosti o dotace v době, kdy nebyly součástí koncernu, uvedl dnes Agrofert. ,,Neztratily statut malého a středního podniku dle pravidel EU a příslušných nařízení. S tímto právním výkladem se v minulosti ztotožňoval i PGRLF. V roce 2021 však PGRLF tento výklad náhle změnil a požaduje po nás vrácení dotací," uvedla firma.
Kvůli sporu o vrácení dotací Agrofert nemůže čerpat další podporu od fondu. Podle dotačních podmínek totiž nesmí mít žadatel o podporu nedoplatky vůči státu či dalším institucím, včetně PGRLF.*