Africký mor prasat byl k dnešku potvrzen už u 24 uhynulých divočáků, oproti pátku tak přibyly dva nové případy. Celkem byl ve Zlínském kraji od doby vypuknutí nákazy před více než dvěma týdny nahlášen nález 38 uhynulých divokých prasat. U deseti z nich byly výsledky testů negativní, ve čtyřech případech nejsou zatím k dispozici. Řekl to dnes Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Zdroj nákazy se dosud nenašel.
"Pozitivní výsledky testů na africký mor prasat se opakují u uhynulých zvířat nalezených v katastrech zlínských místních částí Příluky, Lužkovice, Kostelec a v obci Hvozdná. V závěru minulého týdne byla otestována i dvě divoká prasata ze Vsetínska, ale s negativním výsledkem," sdělil Majer. Výsledky dalších testů podle něj veterináři oznámí v průběhu tohoto týdne. Takzvaná zamořená oblast, ve které platí mimořádná veterinární opatření, se původně týkala jen desetikilometrového okruhu kolem místa, kde byli nalezeni první dva uhynulí divočáci, u nichž se nákaza potvrdila. V pondělí 3. července se oblast rozšířila na celý okres Zlín. Platí v ní zákaz lovu a krmení divokých prasat, veterináři také kontrolovali prasata chovaná v evidovaných chovech v této zóně.
První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50 000 Kč, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony korun.*