Jednou z možností, jak se africký mor prasat dostal do České republiky, je i šíření skrze zbytky divokých prasat, které byly určené k preparaci na trofeje. Připustil to za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Další možností je i přenos na zbytcích potravin. Přesný důvod však SVS stále nezná, uvedla správa.
„Jako možný zdroj zavlečení nákazy do ČR nelze kromě kontaminovaných produktů vyloučit ani nepřímý přenos jinými předměty. Mezi ty zvláště rizikové mohou patřit právě vedlejší živočišné produkty určené k vycpání nebo jiné preparátorské úpravě dovezené z oblastí s výskytem afrického moru prasat,“ řekl Majer.
Úřad proto také připomněl, že firmy, které zacházejí s loveckými trofejemi určenými k vycpání nebo k jiné úpravě, musí být registrovány místně příslušnou krajskou veterinární správou. Odpady, které při preparátorské činnosti vznikají, musí být předávány pouze oprávněné osobě, která zajistí jejich neškodné odstranění nebo zpracování. Případné zásilky trofejí z členských zemí Evropské unie musí doprovázet obchodní doklad či veterinární osvědčení, které slouží k identifikaci zásilky, dodali veterináři.
Choroba se jinak šíří také prostřednictvím populace živých divočáků, kteří však následně hynou.*