14.05.2001 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární ceny blíž světovým

Ceny domácích výrobců zemědělských komodit a ceny ve světě se v loňském roce částečně přiblížily. Naši zemědělci prodávali za ceny přibližně o deset procent vyšší. Uvádí to výroční zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

V kandidátských zemích přitom výrobní ceny zemědělských produktů klesají daleko rychleji než v Evropské unii, oznámil minulý týden také Eurostat, statistický úřad Evropské unie, který však operuje se staršími údaji - za rok 1999. Podle evropských statistiků zaznamenala Česká republika v roce 1999 třetí nejvýraznější pokles výkupních cen ze všech asociovaných zemí. Eurostat dále upřesnil, že v ČR klesly předloni ceny agrárních komodit o 13,5 procenta a větší propad zaznamenaly už jen v Rumunsku (o 20 procent) a Lotyšsku (o 17 procent). Česko nahlásilo vůbec nejvýraznější pokles cen u obilovin, a to o téměř 17 procent. V průměru spadly ceny v přidružených zemích v roce 1999 o deset procent a v Evropské unii o pět procent.
Skutečnost, že klesly výkupní ceny, by zpochybňovala neochotu EU přiznat novým zemím přímé platby. Ty zavedla unie jako kompenzace za pokles farmářských cen ve snaze přiblížit se světovým cenám. V minulém roce však nastal jistý obrat a cenová úroveň v EU a kandidátských zemích se přiblížila, poznamenává statistický úřad.
Podle OECD, která hodnotí také úroveň podpor v zemědělství, je Česká republika s velmi nízkou podporou pod průměrem této organizace. V loňském roce představovala podpora zhruba 18 procent celkových příjmů zemědělství a dosáhla 21,5 miliardy korun, což je proti předchozímu roku pokles o 14 procent, hodnotí OECD.
V této sumě se však nepromítla pětimiliardová podpora poskytnutá zemědělcům jako částečná náhrada škod způsobených suchem. Jak poznamenává ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha, OECD vycházela z údajů, které v předstihu poskytují členské země, a své propočty pak díky aktualizovaným informacím upřesňuje. „Úroveň podpory zemědělství se ale neodvíjí jen od přímých podpor. S tímto ukazatelem nejvíce hýbe směnný kurs, který není odrazem politiky, ale makroekonomického prostředí. Může se stát, že úroveň podpory se z roku na rok výrazně změní, aniž se se zemědělskou politikou cokoliv děje,“ vysvětlil Doucha s tím, že uvedený pokles úrovně podpory způsobilo hlavně snížení produkce.
Zpráva OECD věnovaná dalším vyhlídkám zemědělství předpovídá, že sektor se jako celek bude v příštích pěti letech zotavovat. Neměl by již pokračovat propad z minulého období, kdy se ceny některých komodit ocitly na svých nejnižších hodnotách.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down