Agrární diplomaté jsou stále ve hře

Plán vyslat do konce letošního roku zvláštní zemědělské diplomaty mimo jiné do Ruska a na Ukrajinu se ze strany ministerstva zemědělství (MZe) nemění. Uvedl to vedoucí tiskového oddělení úřadu Radek Melichar. Agrární diplomaté na českých ambasádách v Moskvě a Kyjevě by podle něj mohli pomoci českým firmám lépe zvládnout obchodní překážky v důsledku politické krize.

Ministerstvo přesto připouští, že meziresortní diskuse mohou ještě vést k úpravám již dříve určených cílových zemí.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza minulé pondělí po jednání pracovní skupiny pro monitorování dopadu sankcí mezi Evropskou unií a Ruskem naznačil, že plán na vyslání zemědělských diplomatů do Ruska a na Ukrajinu nemusí být definitivní. "Povedeme diskusi, jestli právě Moskva a Kyjev by měly být ta dvě nejlepší místa, nebo jestli nebudeme přemýšlet nad změnou prvních dvou z těch pěti diplomatů," podotkl.
Ministerstvo zemědělství však podle svého vyjádření svůj původní plán nemění. "Rusko i Ukrajina zůstávají i přes poslední politický vývoj mezi předními neunijními odběrateli českých zemědělských a potravinářských produktů," uvedl Melichar. Rusko je pro české zemědělské a potravinářské firmy dlouhodobě nejvýznamnějším obchodním partnerem mimo země Evropské unie. Z České republiky se do Ruska loni vyvezlo zemědělského a potravinářského zboží za 2,4 miliardy korun, přičemž dovoz činil jen 300 milionů korun.
Podle Melichara připravuje ministerstvo zemědělství společně s ministerstvem zahraničních věcí (MZV) smlouvu, která má zajistit praktické fungování diplomatů. "Výběrová řízení začnou ihned po podpisu zmíněného dokumentu mezi MZe a MZV, který se předpokládá nejpozději v září tohoto roku," uvedl s tím, že termín pro vyslání diplomatů zůstává stále stejný, konec letošního roku.
Podle červnové dohody MZe a MZV mají místa radů vzniknout v Rusku, na Ukrajině, v Číně, Saúdské Arábii a Srbsku. Více než 90 procent českého agrárního vývozu směřuje v současné době do zemí EU. Česko jej proto chce více diverzifikovat.
Podle proexportní iniciativy ministerstva zemědělství vzniklé loni v dubnu, kdy úřad vedl ministr Petr Bendl, by se český zemědělský a potravinářský vývoz měl do budoucna zaměřit především na 14 zemí mimo Evropskou unii. Prioritu má deset zemí Společenství nezávislých států, Balkánu a jihovýchodní Asie. Mezi zájmová území měly podle dokumentu patřit také USA, Kanada, Japonsko a Korea.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down