Cukrovary vyrobily v uplynulé sezoně do letošního února nejvíce cukru od vstupu do Evropské unie. Meziročně šlo o zvýšení o téměř třetinu na 592,7 tisíce tun, v loňském roce však došlo k propadu o 140 tisíc tun, uvádí Ministerstvo zemědělství na svém webu. Letos se také zvětšily plochy cukrové řepy na téměř 61 tisíc hektarů, což je výměra zhruba o sedm tisíc ha větší než o rok dříve. Letos od října skončí výrobní kvóty na cukr, což může podle Agrární komory ČR přinést tlak na ceny cukru na trhu. Doufá však v udržení současné produkce.
V ČR je sedm cukrovarů, z toho dva v Čechách, zbytek na Moravě. Čtyři z nich vlastní dva podniky s rozhodujícím podílem zahraničního kapitálu. V EU funguje u cukru systém výrobních kvót, který skončí právě v říjnu. Cukr vyrobený nad kvóty se může použít jako průmyslový cukr, převést se na výrobu v rámci kvót na další hospodářský rok či vyvézt. "Ukončení kvót chceme vnímat jako výzvu, nikoliv jako ohrožení, ke které však bude nutná spolupráce pěstitelů i zpracovatelů," řekl mluvčí komory Jiří Felčárek. Zpracovatelé řepy a producenti by se tak podle něj měli férově dělit o marži z prodejů cukru.
Stát podporuje pěstování cukrové řepy jakožto citlivou komoditu, zemědělci na ni dostávají peníze navíc. "Komora je připravena jednat s partnery tak, aby pěstování cukrovky i zpracování cukru v ČR zůstalo minimálně v podobě, která je nyní, a to jak z důvodu zařazení cukrovky do osevních postupů, tak jejího zpracování, soběstačnosti, obchodování i tradice," dodal Felčárek. Světová cena cukru podle Felčárka dlouhodobě stagnuje až klesá, aktuálně stojí kolem 375 amerických dolarů za tunu. Pěstitelé jsou tak podle něj zneklidněni.*