Hus i kachen před svátkem svatého Martina bude letos dost. Dnes to na tiskové konferenci sdělili zástupci Agrární komory ČR. Letos na jaře veterináři kvůli ptačí chřipce vybili zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Komora tehdy před výpadky na trhu varovala. Výpadky na trhu ani razantní zdražení ale podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé nenastaly, chovy se zvládly doplnit.
V komerčních chovech drůbeže v ČR žije kolem 60 tisíc hus. Většina se prodá právě před svátkem svatého Martina, který se slaví 11. listopadu. Cena chlazených hus je kolem 200 Kč/kg, v živém kolem 150 Kč/kg. Mnozí spotřebitelé ale podle komory dávají na tento svátek kvůli nižší ceně přednost kachně.
Housat určených na výkrm v českých chovech se letos vylíhlo zhruba 182 tisíc, což je meziročně o 12 tisíc více. Například proti roku 2018 však jde o úbytek o 2000.
Perena podle Dlouhé obnovila počty drůbeže na 80 procent, na jaře by je měla obnovit úplně. O kachny je ale podle ní letos menší zájem, protože se gastronomické provozy obávají opětovného uzavření kvůli koronaviru. V Rohozné u Jihlavy se pak kvůli chřipce vybije zhruba pět tisíc ptáků, většina z nich budou husy. To ale podle Dlouhé nezasáhne ani do poptávky po husách na sv. Štěpána, tedy na druhý vánoční svátek, protože odchov husy trvá 120 dní, v současnosti líhnoucí housata by byla na spotřebu až příští jaro.
Komora znovu upozornila chovatele, že by měli striktně dodržovat zásady biologické bezpečnosti. "Nejlepším řešením je nyní chov drůbeže ve vnitřních prostorách a totéž platí pro umístění vody a krmiva," řekl prezident komory Jan Doležal.*