Agrární komora ČR odložila svolání protestů proti vládě, počká na výsledek jednání

Agrární komora zatím nevyzvala zemědělce k protestům proti české vládě, počká do 1. března na výsledky dalších jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Jednat ale chce o společné koordinované akci zemědělců v Evropské unii namířené proti evropské politice, podle komory by se mohla uskutečnit už koncem února.

Prezident komory Jan Doležal o tom chce diskutovat 12. února na schůzce rozšířené Visegrádské skupiny (V4). Novinářům to řekl po dnešním mimořádném jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

Rostoucí náklady a byrokracie

traktor - zpracování půdy

Výborný před odjezdem řekl, že od komory nedostal ultimáta, jejichž splněním by předešel protestům. "Myslím, že jsem se snažil velmi trpělivě vysvětlit kroky, které dělám. Jsem připraven se všemi jednat a vždycky se lépe hledají dohody za stolem než na náměstí nebo v ulicích," uvedl.
Za problémy označili zástupci komory rostoucí náklady na produkci nebo narůstající byrokracii. "Současná situace v zemědělství je velmi těžká. My se ocitáme dneska bohužel v kombinaci mnoha faktorů, které vedou k tomu, že zemědělci prodávají svoji produkci za ceny, které odpovídají nominálně roku 1989," řekl Doležal.

Ceny zemělských komodit

Na evropské úrovni je podle Doležala potřeba řešit třeba ceny zemědělských komodit, které ovlivňují bezcelní dovozy nejen ukrajinské zemědělské produkce do EU. Uvedl, že dostal mandát, aby na jednání rozšířené V4 vyzval kolegy z těchto zemí k přípravě společné protestní akce. "Která upozorní na tento rozpor těch nízkých cen, vysokých požadavků a možná, musím říct, té evropské zelené dohody, kterou prostě není možné plnit na úkor evropských zemědělců a zároveň je nechránit před dovozy, pořád jim klást nějaké další požadavky a nekompenzovat je z veřejných zdrojů," řekl.
U ukrajinské produkce je podle Výborného důležité hledat evropské řešení spravedlivé pro všechny. Potřeba je podle něj pomoci Ukrajině dostat její komodity do třetích zemí, například do severní Afriky, kde chybí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down