09.06.2000 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrocenzus 2000 má sjednotit data

Zjistit, jak je na tom skutečně tuzemské zemědělství, je úkolem celostátního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) Agrocenzus 2000, které začne 30. září tohoto roku v rámci celosvětového průzkumu pod záštitou Organizace spojených národů pro zemědělství a výživu FAO. Pro tuzemsko budou výsledky šetření, jež mají být zveřejňovány od dubna příštího roku, významné i jako podklad pro další jednání s Evropskou unií.

Podle ředitelky ČSÚ Marie Bohaté bude velmi důležité také to, že zjištěná data by ČR měla vůči zahraničí představovat jednoznačněji než dosud, kdy třeba rozdílné údaje vycházely z ČSÚ a z ministerstva zemědělství. Ředitel odboru informací ministerstva zemědělství (MZe) Jiří Sviták potvrdil, že MZe bude největším uživatelem těchto výsledků, které zužitkuje jednak "vnitřně", jednak v "agregované podobě" také pro informatiku domácí i zahraniční. "Zatím ale ještě nemohu říci, jakou formou budou výsledky zveřejněny například na internetu, projekt teprve připravujeme," říká Sviták.
Ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek potvrzuje, že by šetření Agrocenzus 2000 mělo podchytit podnikatele, kteří vyrábějí 99 procent agrární produkce. Do průzkumu budou zahrnuty všechny právnické i fyzické osoby, které jednak hospodaří přinejmenším na výměře jednoho hektaru, ale také následující případy - tato takzvaná doplňková kritéria se tedy budou vztahovat rovněž na:
-výměru nejméně 15 arů intenzivních plodin - vinice, sady, zelenina, květiny
-nejméně jeden kus skotu
-nejméně dvě prasata
-nejméně čtyři ovce nebo kozy
-přinejmenším 50 kusů drůbeže
-nejméně sto kusů králíků nebo kožešinových zvířat
-podnikatele zabývající se chovem ryb
Výstupem celého šetření tak má být velmi zevrubná informace o struktuře našeho zemědělství, o výši produkce a rovněž o cenových (nákladových) relacích.
Jiří Hrbek potvrzuje, že Agrocenzus 2000 bude nejen dosud největší akcí svého druhu, ale v tomto rozsahu také zároveň zřejmě i poslední. "Jde o nákladná šetření, zatím máme k dispozici 49 milionů korun. Faktem je, že bez tohoto průzkumu bychom těžko mohli harmonizovat náš agrární systém se zemědělskou politikou Evropské unie. Ovšem do budoucna sama Unie předpokládá, že takto náročná šetření již dělat nebude," říká Hrbek
Ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha dodává, že výsledky akce by také měly částečně odpovědět na otázku, jakou úlohu hrají v našem zemědělství tzv. mimoprodukční funkce a jaké prostředky by se proto měly do resortu napřít. "Je dobře, že dotazník se týká také oblasti ekologie nebo agroturistiky," připomíná v této souvislosti ředitel VÚZE.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down