Agrární komora (AK) chystá kvůli situaci na trhu s mlékem koncem ledna demonstraci. Informovala o tom mluvčí Agrární komory Eugenie Línková. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka hrozí podle zemědělců likvidace chovů skotu a propouštění lidí v oboru, vláda a zákonodárci podle komory problémy dostatečně neřeší.
Komora předkládá devět požadavků, například prosadit na radě ministrů EU zavedení exportních dotací na vývoz sušeného mléka a másla do třetích zemí z EU, a tím vyřešit aktuální nadvýrobu této komodity.
Jak uvedl viceprezident AK Bohumil Belada, zemědělci chtějí protestovat proti pasivní zemědělské politice vlády České republiky, proti nepřijatelnému chování obchodních řetězců a proti nerovným podmínkám společné zemědělské politiky Evropské unie.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) již dříve záměr Agrární komory demonstrovat odmítl a podle svých slov motivaci tohoto pro něj překvapivého kroku nechápe. A to i proto, že sám považuje situaci za vážnou a snaží se ji od poloviny prosince řešit.
Podle komory u nás dostávají zemědělci nejnižší cenu za mléko z celé EU. Mlékárny také začínají vypovídat smlouvy na odběr mléka. Jeho cena se meziročně snížila o 40 procent a dovozy zahraničních mléčných výrobků obchodními řetězci rostou. Výkupní ceny mléka pro prvovýrobce podle komory klesly pod 6,50 korun na litr, která prý nepokrývá ani 80 procent vynaložených nákladů zemědělcem. Údajně hrozí, že dokonce některé mléko nebude od zemědělců odebráno.
Pokud nebude tato situace rychle řešena, tak prý v letošním roce hrozí likvidace minimálně třetiny chovů dojnic. "To by byl nevratný proces. Způsobilo by to ztrátu minimálně 6000 pracovních míst v prvovýrobě a minimálně dalších 6000 pracovních míst u společností, které jsou napojeny na chov krav, jako dodavatelé, nebo odběratelé," míní Belada.
Zemědělci podle svých slov jednají pravidelně s ministerstvem zemědělství a požádali o pomoc i premiéra Mirka Topolánka. "Je sice příslib některých opatření, ale zatím není nic konkrétního schváleno. Nemůžeme riskovat, že zůstane jenom u jednání a nic se nestane," podotkl Belada.
Agrární komora mimo jiné požaduje okamžitě jednat v rámci EU o co nejrychlejší vyrovnání podmínek dotací mezi původními zeměmi EU a státy, které do ní vstoupily později. Tento podle AK dramatický rozdíl v době krize rozděluje zemědělce na ty, kteří přežijí a na ty, kteří ne.
"Slibovaný rok 2013 na vyrovnání podmínek je pro nás - již - příliš vzdálen. Z tohoto důvodu svolá AK kongres nevládních zemědělských organizací nově přistoupených zemí EU12 v rámci předsednictví ČR, kde bude tato problematika řešena," uvedl Belada.
Další návrh spočívá v tom co nejrychleji schválit speciální dotace do chovu skotu ze zdrojů národních dotací nebo programu rozvoje venkova a touto dotací řešit přečkání krizového stavu. Požaduje také prominout zálohy na daň z příjmu v roce 2009, která bude vypočítána z výsledku 2008 a zavést úlevy na daních a pojištění pro zemědělce, které využívají například v Polsku.