Akční plán zavádí 36 opatření pro bezpečné užívání pesticidů v příštích pěti letech

Podporovat rozvoj ekonomicky únosných nechemických metod na ošetření rostlin nebo zavést monitoring škodlivých organismů na regionální i lokální úrovni jsou jedny z 36 opatření obsažených v novém národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v Česku. Materiál, který platí pro roky 2025 až 2029, projednala vláda, uvedlo ministerstvo zemědělství. Cílem plánu je ochrana lidí, podzemních a povrchových vod, půdy, rostlin i živočichů a životního prostředí před negativními dopady používání přípravků na ochranu rostlin.

Záměr akčního plánu

 "Záměrem nového akčního plánu je ještě více minimalizovat rizika při používání přípravků na ochranu rostlin a zároveň tyto přípravky využívat tak, aby zemědělství produkovalo dostatek bezpečných potravin. Jde nám i o ochranu přírody před nepůvodními organismy a chorobami rostlin," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle Výborného budou zemědělci i nadále moci žádat o dotaci při využití biologické ochrany rostlin jako náhradu chemické ochrany.

Ministerstvo zemědělství (MZe) ve spolupráci s ministerstvy zdravotnictví a životního prostředí pro dosažení cílů plánu navrhlo 36 opatření, která navazují na předchozí akční plán. Materiál se aktualizuje vždy po pěti letech. V předchozím plánu bylo 44 opatření, resort už dříve uvedl, že 23 je splněných, 17 částečně a čtyři opatření splněna nebyla.

Nový plán například počítá se zkoumáním nízkorizikových přípravků na ochranu rostlin, podporou vývoje biologických prostředků ochrany a ověřování jejich účinnosti nebo s výzkumem škodlivých invazních organismů. Mezi důležité opatření podle MZe také patří to, aby výrobci pitné vody měli přístup k údajům o spotřebě účinných látek obsažených v přípravcích na ochranu rostlin použitých na polích v ochranných pásmech vodních zdrojů.

Monitorování vlivu na životní prostředí

Louka

 Ministerstva se budou rovněž věnovat systému monitorování vlivu přípravků na životní prostředí či biodiverzitu, cílem bude sbírat data o případech prokázaných otrav volně žijících živočichů nebo poškození rostlin po použití přípravků. Podle MZe lze už nyní v této oblasti pozorovat zlepšení, například počty hlášených podezření a prokázaných otrav včel přípravky na ochranu rostlin v posledním desetiletí výrazně klesly. V roce 2024 není do závěru vegetačního období hlášený žádný případ, uvedl úřad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down