Americká fytoslužba pokračuje v důkladné kontrole zásilek, které obsahují dřevěný obalový materiál. V případech, kdy zásilky neodpovídají americkým dovozním požadavkům z pohledu dřevěných obalů, jsou takové zásilky pozastaveny nebo vráceny zpět do země vývozu, upozornil mluvčí Státní rostlinolékařské správy Zbyněk Škodáček.
Požadavky na dřevěné obaly podle mezinárodního standardu ISPM 15 mimo jiné nařizují, že veškerý regulovaný dřevěný obalový materiál (dřevěné obaly vyrobené ze surového dřeva) musí být vhodně ošetřen a označen v rámci systému, který je dozorován národní organizací pro ochranu rostlin země vývozu, což je v České republice Státní rostlinolékařská správa. Nad rámec těchto požadavků se americká strana zaměřuje na další rozšířené požadavky, podle nichž nález hmyzích škůdců z čeledí Cerambycidae (tesaříkovití), Buprestidae (krascovití), Siricidae (pilořitkovití), Cossidae (drvopleňovití), Curculionidae (nosatcovití), Platypodidae (jádrohlodovití), Sesiidae (nesytkovití) a Scolytidae (kůrovcovití) v jinak řádně označených dřevěných obalech představuje pro USA potenciální riziko zavlečení škodlivého organismu. To znamená, že pokud dřevěný obal bude obsahovat škůdce z výše uvedených čeledí nebo jen výletové otvory jakékoli velikosti, bude americkou rostlinolékařskou službou vrácen zpět do země vývozu na náklady vývozce, a to i v případě, že dřevěný obal bude řádně označen značkou IPPC, upozornil mluvčí Státní rostlinolékařské správy Zbyněk Škodáček.
Státní rostlinolékařská správa provádí šetření u subjektů, kterým byly jejich zásilky vráceny americkými úřady zpět. Výsledkem těchto šetření bylo podle Zbyňka Škodáčka zjištění, že rizikovým může být výběr řeziva pro výrobu dřevěných obalů, které je často nekvalitní a obvykle nese známky napadení škůdci. Impulsem pro provedení důkladné kontroly může být také nedostatečné nebo nečitelné označení obalů značkou IPPC.
„Doporučujeme proto vývozcům, aby věnovali velkou pozornost dřevěným obalům, které používají k vývozu svého zboží, a aby dbali především na správné označení značkou IPPC a také na kvalitu řeziva, ze kterého jsou dřevěné obaly vyrobeny,“ radí ředitel Státní rostlinolékařské správy Zdeněk Mach. Toto řezivo nesmí nést známky napadení škůdci. Dodržováním těchto zásad lze eliminovat případné problémy, které mohou být spojeny i se značnými finančními náklady vývozce. „Vývozci by měli objednávat dřevěné obaly jen od registrovaných dodavatelů a také přesně specifikovat požadavky na jejich označení a tepelné ošetření. V případě, že vývozce zjistí při přejímce nedostatky, radíme tyto obaly rozhodně nepřebírat k použití,“ uzavřel Zdeněk Mach.
Státní rostlinolékařská správa připomněla nejnutnější požadavky na dřevěné obaly.
Dřevěné obaly musí být vyrobeny z kvalitního dřeva – odkorněné, bez příznaků napadení.
Dřevěné obaly musí být ošetřeny a označeny subjektem registrovaným u SRS.
Označení musí být čitelné a odpovídat požadavku ISPM 15 (i nečitelná značka může být důvodem k pozastavení zásilky).
Obdobné doporučení je směrováno i přepravcům zásilek, poznamenal Zbyněk Škodáček. Týká se například umísťování dřevěných obalů v kontejnerech. Je nezbytné ukládat obaly tak, aby označení IPPC na nich bylo viditelné při pouhém otevření kontejneru. K zakládání nebo podpírání zásilek musí být používán pouze materiál, který rovněž splňuje požadavky na ošetření a označení (každý dřevěný zakládací klín nebo jakýkoli kus řeziva použitý k tomuto účelu musí být ošetřen a označen značkou IPPC). Pokud tomu tak není, může být taková zásilka jako neodpovídající požadavkům pozastavena nebo vrácena zpět.
Podrobnější informace o dovozních požadavcích některých zemí naleznete na internetových stránkách SRS.