16.09.2014 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Anheuser-Busch InBev se údajně chystá na převzetí SABMilleru

Světová pivovarská jednička Anheuser-Busch InBev se údajně chystá podat nabídku na převzetí svého hlavního globálního konkurenta SABMiller, vlastníka Plzeňského Prazdroje, za 122 miliard dolarů (2,6 bilionu korun). Podle zprávy listu The Wall Street Journal jedná AB InBev s bankami o financování takovéto transakce. Zpráva přišla krátce poté, co nizozemský Heineken, který je na světovém trhu piva třetí, odmítl návrh SABMilleru jednat o možnosti vzájemného spojení.

Podle listu, který citoval osobu obeznámenou s jednáním, zatím AB InBev se SABMillerem aktivně nejedná. Před předložením formální nabídky si chce nejprve zajistit financování.
Akcie SABMilleru po zprávě vyskočily o 12 procent, uvedla agentura Reuters. Kurz akcií AB InBev před zahájením oficiálního obchodování na Wall Street posílil téměř o tři procenta. Žádná z firem se zatím ke zprávě nevyjádřila.
Heineken uvedl, že rodina Heinekenů, která v nizozemské společnosti vlastní přes 50 procent akcií, odmítla návrh, s nímž za vedením firmy přišel SABMiller, a dala najevo, že hodlá zachovat firmu samostatnou. Podle agentury Bloomberg se SABMiller tímto krokem chce sám bránit před případnou nabídkou ze strany AB InBev.
Skupina Anheuser-Busch InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa, včetně Budweiser, Beck's a Stella Artois a loni její tržby přesáhly 43 miliard dolarů. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny.
SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic, počínaje převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě přes koupi nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing po získání australské skupiny Foster's v roce 2011. Skupina loni vytvořila tržby přes 23 miliard dolarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Jen ať si giganti fúzují a řeší podobné blbiny, třeba při tom zapomenou vařit to své "pivo", které už nikdo normální kvůli technologii CKT a hlavně HGB nemůže pít (viz http://www.alkoholium.cz/hgb-a-ckt-i-pivovarnictvi-ukazuje-ze-umi-zneuzit-technologie/).

    V současnosti tyhle technologie využívají(zneužívají) snad všechny velké pivovary a většinou se tím nijak netají. Někteří, drzejší, dokonce tvrdí, že jde už o tradiční výrobní postupy, protože je používají dnes všichni!

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down