Prvním lednem 2001 vstoupí v platnost novela zákona o krmivech, která klade podstatně přísnější požadavky na výrobce krmných směsí. Objevují se názory, že se do největších problémů dostanou malé výrobny krmiv. Jisté je, že ti výrobci, kteří nedostatečně investovali do úpravy technologie, budou muset o investici tímto směrem uvažovat. Podle názoru odborníků se bude nejvíce problémů týkat dopravních cest, navažovacích zařízení nebo zásobníků. Položili jsme proto několik anketních otázek zástupcům společností, které v této oblasti podnikají:
1. Jakým způsobem reaguje vaše společnost na nové legislativní prostředí – ve smyslu poskytování poradenství?
2. Co doporučujete při přestavbách technologií?
3. S jakými problémy se nejčastěji setkáváte?
Ing. Dušan Kořínek, Schaumann ČR, s.r.o.:
1. Naše poradenská činnost se nebude nijak měnit. Systém poradenství vychází z norem EU a sleduje nové trendy v zemědělství a výživě hospodářských zvířat v EU. Po této stránce není pro firmu Schaumann ČR nutno provádět významnější změny. Naše poradenství je zaměřeno přímo na zákazníka. Všichni naši odborní poradci jsou ve styku se svými zákazníky a konzultují konkrétní podmínky v podniku. Důležité je, že naše odborné znalosti jsou podpořeny vlastní vědecko-výzkumnou základnou. Nové poznatky jsou ověřeny v laboratořích a následně na pokusném statku, dále ve spolupráci s univerzitami, výzkumnými ústavy a samozřejmě v běžných zemědělských podnicích.
3. Špatně namíchané směsi z hlediska nedodržení technologických postupů nebo nedodržení receptur. Zvláště způsob deklarace použitých surovin a typových znaků nebyl pro odběratele příliš konkrétní.
Věříme, že práce mobilních výroben krmných směsí se nebude radikálně měnit ani s novým zákonem. Prováděcí vyhláška k tomuto zákonu nás ovšem zbaví dosavadních otazníků.
Ing. Stanislav Scholle, Proko-Syter, spol. s r.o.:
1. Firma Proko-Syter, spol. s r.o., se zabývá automatickými počítačovými systémy technologického řízení pro výrobny krmných směsí všech velikostí. V dlouhodobě osvědčené spolupráci s dalšími firmami provádíme kompletní rekonstrukce VKS po stránce projekční, dodavatelské i montážní. Dodáváme prvky strojní technologie včetně vah a mikrokomponentních linek vyprojektovaných na míru podle přání zákazníka. Dále elektroinstalaci a řídicí systémy, jenž lze napojit na zákazníkem používané programové vybavení (optimalizace receptur, vytváření výrobních příkazů a sledování jejich splnění).
Znalost důsledků nové legislativy a řešení z nich plynoucích požadavků na technologii a její řízení je pro nás nutností, poradenství v oboru je pro nás cestou k získání a prohlubování důvěry zákazníků.
2. Nová legislativa klade zvýšené požadavky na dodržování výrobních receptur, což vede k nutnosti přesného navažování a zamezení kontaminace. Vzniká potřeba určení nezbytných technologických úprav a trvalé zajištění kontrolovatelné technologické kázně.
Doporučujeme zavést přesné elektronické vážení s automaticky řízeným výkonem dávkování, instalovat mikrokomponentní linku s dostatkem zásobníků, vhodnou váživostí a přímým násypem do míchačky, zrevidovat dopravní cesty a vliv aspirace s ohledem na nebezpečí kontaminace a řídit celou výrobu automaticky, přesně pracujícím a přitom trvale kontrolovatelným systémem technologického řízení s cílově menším potřebným počtem pracovníků obsluhy.
3. Ke splnění požadavků nové legislativy je nutné rekonstruovat strojní technologii s elektroinstalací a zavést řídicí systém s napojením na související programové vybavení dalších oddělení VKS.
Problémem bývá nalezení optimálního rozdělení celé rekonstrukce na jednotlivé etapy, aby bylo v co nejkratší době zajištěno odstranění největších problémů s únosnými finančními náklady a s minimální nutností odstávek ve výrobě. K řešení tohoto problému nabízíme naše mnohaleté zkušenosti.
Karel Šidlo, Himel CZ, s.r.o.:
1. V rámci bezplatné poradenské a konzultační činnosti se naše společnost snaží maximálně informovat potenciální zákazníky a eliminovat případné následné problémy spojené s novou legislativou.
2. Při přestavbách technologií doporučujeme zákazníkům jednoduchou technologickou skladbu mísírny s využitím doplňkových krmiv a bílkovinných koncentrátů. Větší část odpovědnosti tím připadá na komerční výrobce premixů.
3. Pomineme-li finanční možnosti zákazníků, zbývá ještě celá řada problémů. Jedním z nich je jakýsi podvědomý respektive uměle vyvolaný strach z budoucího provozu mísírny, a to i v případě výroby pro vlastní potřebu, kdy se nepředpokládá registrace VKS. Dále se setkáváme s tím, že řada zákazníků si část problémů způsobí takříkajíc sama. Především nevhodným výběrem technologie, která je mnohdy sice cenově dostupnější, ale technickými parametry zaostává.